Svátek má: Norbert

Regiony

Velikost textu:

Za neprovedení dostatečné asanace dříví padla další pokuta

Za neprovedení dostatečné asanace dříví padla další pokuta

Právnická osoba Lesy České republiky, s. p., se sídlem v Hradci Králové spáchala přestupek, když při svém hospodaření na lesních pozemcích ohrozila životní prostředí v lesích.

Ilustrační foto
9. září 2019 - 08:00

Za neprovedení dostatečné asanace dříví napadeného kůrovcem padla další půlmilionová pokuta. Podnik vytvořil podmínky pro působení biotických a abiotických činitelů, neprovedl včas náležitou asanaci kůrovcového dříví napadeného lýkožrouty. Za to jí inspektoři z Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Českých Budějovicích uložili pokutu 500 tisíc korun.


„Při hospodaření na svěřených lesních pozemcích ve vlastnictví ČR v k. ú. Chabičovice, neprovedly Lesy ČR v srpnu a září 2018 včas dostatečnou asanaci 421m3 dříví napadeného kůrovci. Tím umožnily dokončení vývoje nové generace brouků na napadených stromech, jejich vylétnutí a další rozšíření do okolních lesních porostů. Kůrovci napadli další stromy, došlo k jejich kácení a ke vzniku nových holin. Dále také k prořeďování lesních porostů, ke snížení jejich zakmenění, mechanické stability a tím i k většímu ohrožení dalšími biotickými a abiotickými činiteli - kůrovci, vítr, mokrý sníh, námraza, teplotní a srážkové extrémy,“ řekl Vladimír Jiráček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích.Státní podnik se proti uložené pokutě odvolal k Ministerstvu životního prostředí, které jeho odvolání zamítlo a sankci, která nabyla 15. srpna právní moci, potvrdilo.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Mgr. Bc. Radka Nastoupilová, tisková mluvčí České inspekce životního prostředí.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch)