Svátek má: Ivan

Regiony

Velikost textu:

Za únik ropných látek do Úpy a Labe uložili inspektoři ČIŽP pokutu

Za únik ropných látek do Úpy a Labe uložili inspektoři ČIŽP pokutu

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany vod v Hradci Králové uložili pokutu 150 tisíc korun společnosti KARSIT HOLDING, s.r.o.

Norná stěna v Semonicích
9. října 2018 - 08:00

Firma způsobila v Jaroměři havarijní znečištění řeky Úpy a následně i Labe ropnou látkou. K úniku nebezpečné závadné látky z areálu společnosti došlo letos 15. června při manipulaci s IBC kontejnerem, v němž byla směs vody a ropných látek.

„Pracovníci společnosti se mylně domnívali, že je v něm pouze voda a 100 až 150 litrů této směsi vylili do dešťové kanalizace, z níž se znečištění dostalo do řeky Úpy,“ popsal Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.


U vzniklé havarijní situace zasahovaly tři jednotky hasičů, kteří položili nornou stěnu těsně před soutokem Úpy a Labe a druhou pak na Labi v Semonicích. Na nich byly nebezpečné látky zachyceny. „Únik závadné kapaliny z areálu firmy však ohrozil kvalitu povrchových vod v obou tocích a provozovatel závodu se tak dopustil porušení vodního zákona. Úhyn ryb a dalších vodních živočichů naštěstí nebyl zaznamenán,“ doplnil Trávníček.


Společnost KARSIT HOLDING proti pokutě uložené inspektory ČIŽP nepodala odpor a sankce tak nabyla právní moci.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Jana Jandová, zástupkyně tiskové mluvčí Česká inspekce životního prostředí.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:čižp)