Svátek má: Alexandr

Regiony

Velikost textu:

Zastupitelstvo bude rozdělovat kladný rozpočtový zůstatek 2020

Zastupitelstvo bude rozdělovat kladný rozpočtový zůstatek 2020

Rada Města Jičína doporučuje ZM schválit rozdělení kladného rozpočtového zůstatku z roku 2020.

Jičín
28. ledna 2021 - 08:00

Město Jičín díky tomu může provést v roce 2021 například zateplení, rekonstrukci elektroinstalace a výměnu osvětlení ve sportovní hale. Připravovány jsou i další investice, s nimiž rozpočet schválený v prosinci 2020 původně nepočítal.

Díky přebytkovému hospodaření města Jičína v loňském roce se do roku 2021 přelilo více než 46 milionů Kč. Protože byl přebytek díky vývoji hospodaření města ke konci roku očekáván, přibližně polovina z této částky již byla zahrnuta do vlastního rozpočtu. Po závěrce dne 31. 12. 2020 se ukázalo, že přebytek je ovšem ještě vyšší. Díky tomu má město k proinvestování dalších 23,4 milionu Kč. Rada města je chce využít pro rekonstrukce, zlepšení služeb a přípravu budoucích investičních akcí. Přebytku se podařilo dosáhnout navzdory výraznému propadu příjmů, které zapříčinila epidemie covid-19.

O linky pomáhající seniorům s registrací na očkování je velký zájem

Rozdělení přebytku je věcí Zastupitelstva města, Rada města navrhuje několik položek jak tyto prostředky použít. Největší položka se týká právě sportovní haly, kde jsou náklady odhadovány na více než 11 milionů Kč. Rada dále navrhuje, aby přebytek šel do úpravy komunikací v průmyslové zóně, na pokračování opravy střechy městského úřadu na Žižkově náměstí, na rekonstrukci sociálního zařízení na ZŠ 17. listopadu, na obnovu vybavení Technických služeb města Jičína a na vypracování projektové dokumentace multifunkční haly.Všechny tyto výdaje jsou zcela nezbytné a byly v dlouhodobém plánu. „Předkoronavirové“ úvahy byly takové, že budou zahrnuty přímo do rozpočtu 2021, jak ale šel rok 2020 a jak se ekonomické dopady koronaviru začínaly ukazovat, bylo zřejmé, že nový rozpočet bude skromnější. Díky přebytku se však některé dlouhodobě zamýšlené investice nakonec mohou do rozpočtu dostat. Připomeňme, že schválený rozpočet je příjmově a výdajově vyrovnaný v částce 460 968 000 Kč. Nyní je tedy na přetřesu jeho navýšení právě o 23,4 milionu Kč. Zastupitelé o zůstatku rozhodovali na veřejném zasedání dne 27. ledna 2021.

Královéhradeckénovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.)