Svátek má: Aneta

Regiony

Velikost textu:

Žena místo očekávané platby, má prázdný účet

Žena místo očekávané platby, má prázdný účet

Pozor na podvodníky, varují policisté. V uplynulém týdnu přijali policisté další oznámení o podezření na podvod.

Ilustrační foto
25. ledna 2022 - 08:00

Šestačtyřicetiletá žena z Hradecka na jednom internetovém portálu nabízela k prodeji plynový kotel. Na inzerát se ji ozval zájemce, který ženě navrhl, že převedení peněz se uskuteční prostřednictvím odkazu. Žena v zaslaném odkazu vyplnila údaje ze své platební karty a očekávala přijetí platby za kotel. Když se podívala do svého internetového bankovnictví, zjistila, že nejenže požadovaných necelých 1500 korun nedorazilo, ale z účtu zmizelo 200 tisíc korun.

V minulém týdnu policisté informovali o stejných případech. V těchto všech případech se neznámý pachatel dopustil hned tří trestných činů najednou - podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což hrozí až 8leté vězení.

Upozornění:
  • Nikomu nesdělujte CVV kód a PIN platební karty, autorizační kódy a přístupová hesla.
  • Neklikejte na žádné odkazy, které mají provést platbu (pro představu například - https://bazos-cz.lhg-pay.info/cash63796084)
  • Je nutné si uvědomit, že platbu přijímáte, a tedy žádné Vaše údaje kromě čísla účtu nikdo nepotřebuje!!!!!
  • Pokud vám někdo má zaslat peníze, sdělte mu pouze číslo účtu. Jestliže sdělíte někomu údaje z platební karty a na základě Vámi uvedených citlivých údajů bude provedena jakákoli platba z Vašeho účtu, nebude vaše reklamace této platby u banky úspěšná, jelikož jste sdělením údajů hrubě porušili sjednané podmínky banky.
  • Je rozdíl v placení a přijímání platby. Když platím, vyplňuji údaje z platební karty (samozřejmě u prověřených prodejců), když chci platbu přijmout, sdělím číslo bankovního účtu. Přes údaje z platební karty nelze očekávat příjem peněz. Pouze obchodník může po přiložení vaší platební karty k terminálu vrátit peníze na váš účet.

Policisté opět varují před podvodníky

Doporučení:
  • Nenechte sebou nijak manipulovat, pokud nabízíte a prodáváte zboží, požadujte platbu z účtu na účet.
  • Pokud máte na svém účtu větší obnos peněz či vám banka nabízí na vašem účtu možnost uzavření vyššího úvěru, je lepší si založit zvláštní účet, který budete používat pouze k transakcím pomocí karty na internetu. Mějte na něm jen přiměřený zůstatek. Pouze k zaplacení určité věci si na tento zvláštní účet pošlete konkrétní potřebnou částku.
  • Na účtu mějte nastaveny přiměřené limity pro všechny typy transakcí. Zvyšte si konkrétní limit jen na tu určitou platbu.
  • Ideální je mít zablokovány internetové platby pro platební kartu a odblokovat si je pouze na určitou platbu.

Královéhradeckénovinky.cz informovala por. Iva Kormošová, komisař, Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje.

(jv.kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.)