Svátek má: Valdemar

Sport

Velikost textu:

Běhat lze i po horách třeba kolem Sněžky. Zkuste to!!!

Běhat lze i po horách třeba kolem Sněžky. Zkuste to!!!

Běh je celosvětovým fenoménem. Těžko vybrat jeden zásadní důvod, je jich více. Potřebujete vypnout, dobít si baterky, získat endorfíny a tzv. si protáhnout a potrénovat tělo. Pojďte do toho: Kros trail, je prostě běh v přírodě.

Běh v horách? Proč ne.
19.červen 2015 - 10:22
 
Známá slova, ale v souvislosti s během naprosto přirozené spojení vycházející ze samotné podstaty tohoto tělu přirozeného pohybu. Nejde o nic jiného než o běh v přírodě, povětšinou mimo asfalt, často i zcela mimo cesty.  Krkonoše i další česká pohoří jsou pro tento sport jako stvořená.

Co je co?

Jasná hranice mezi krosem a trailem během neexistuje. Snad jen uběhnutá vzdálenost a rychlost běhu. Trail je o celodenním běžeckém výletu. V Čechách stále více oblíbená záležitost, které holdují vybraní jednotlivci a malé skupinky tzv. novodobých běžců. Je to jako v kolech, kdy se běžecké party kamarádů domlouvají na společné víkendové výběhy nebo závody. Jistě to bude tím, že je i u nás řada míst, kde by se celodenní výběhy daly provozovat v ideálních podmínkách. Náhorní plošiny Krušných hor, Šumavy, Jizerek... Ano, stejná místa, kam obvykle jezdíme na běžky. Pravým rájem jsou pak italské Dolomity - ohlušující ticho a kolem vás velikány větší než Tatry.

Je nutné mít pro speciální odnož běhu zvlášní vybavení a běžecké boty?

Říkalo se, že pro kros - tedy běh po nerovnostech - je třeba mít pevnou, bytelnou kvalitní běžeckou obuv, kvalitní „trailovku“ která nohu ochrání před vyvrknutím a nárazy do kamenů, větví a jiných překážek. S tímto konstatováním se dá určitě souhlasit, ale co se týče ochrany zdraví chodidla, to už je diskutabilní. Kdo si kdy vyzkoušel chodit po horách ve sportovní botě, zjistil, že se mu jde mnohem lépe, než v těžkých pohorkách. Nejenže má boty lehčí a potřebuje tak pro celodenní chůzi méně energie, ale má i větší cit pro došlap. Pokud ucítí, že mu noha ujíždí, rychle reaguje. Pokud noha odstřelí, sice to pocítí v místech natažení, ale je to špatně? Pokud mám nohu fixovánu, tlak se v těchto případech jen přenese jinam a tam mám možná svalstvo ještě ochablejší!

Tedy důležitá je konstrukce boty, lehkost, tuhost, ale samozřejmě stav chodidel a vůbec celé tělesné schránky. Pravidelné cvičení, protahování a posilování nás udělají odolnými vůči většině náhlých tahů a tlaků.

Většina etablovaných značek již ve své nabídce boty určené k trialovému běhu má. Boty by měly být  lehké, ohebné, prodyšné a s vhodnou mírou opory pro dobrý pocit z běhu.

Trail running ve vyšším patře

Najdou se i tací sportovci jako např. Kilian Jornet Burgada, který ve svých 28 letech má neuvěřitelné tělesné a duševní schopnosti. Narodil se ve Španělsku, vyrůstal se svou rodinou v Cap del Rec  v katalánských Pyrenejích. Jako dítě hor, kde trávil většinu svého času, stanul ve věku 3 let na svém prvním vrcholu Tuc de Molière 3000m n. m. V pěti letech vylezl na Aneto (nejvyšší bod Pyrenejí – 3404 m), ve 4000 metrech byl poprvé, když mu bylo šest – Breithorn v Alpách.

Jako velmi mladý si uvědomil, že nemůže žít bez hor, které tak miloval. Začal provozovat skialpinismus, lezl po horách s lyžemi na zádech, aby pak s nimi zase sjížděl dolů. Dokázal tak třikrát vyhrát Světový pohár.

To, co jej nadchlo je běhání horských ultra trailů, dlouhé minimálně 80 km. Za pár let se v disciplíně, ve které se vrcholu obvykle dosahuje až po třicítce, stal legendou.

Co dokázal? Vyběhl v září 2010 na Mt. Kilimanjaro (Tanzanie)

Co to znamenalo? 53 km a 5 802 nastoupaných metrů za 7 hodin, 14 minut.

Každý běžec, běžkyně je originál. Můžete se mezi ně zařadit?

Nejdůležitější je mít soudnost a popřemýšlet, zda jsem pokročilý běžec a mám perfektně zvládnutou techniku běhu a nehrozí mi tedy žádné zranění. Pokud patříte mezi tyto šťastlivce, můžete vybírat z relativně pestré škály běžeckých bot.


"Udělejte si jasno a podle to vybírejte vybavení co na sebe a co na nohy," radí Kateřina Kopková ze SPORT PEC, která je jednou z běžkyní po horách.

Rozhodněte se, jaký běh provozujete?

a) běhám pro radost / začínám
b) mám zkušenosti s během a znám dobře své tělo
c) připravuji se na závody / závodím

Jakým terénem běhám ...

a) parky / lesoparky zpevněné cesty
b) zpevněné cesty s terénní vložkou
c) horské výběhy s náročným terénem

Kdy běhám na jaře, v létě, na podzim nebo v zimě ...

a) pouze na suchu a při teplotách nad nulou
b) za každého počasí
c) v mrazech a v mokru

Trail running kolem Sněžky ...

Máte chuť se proběhnout v Krkonoších? Zveme vás na TRAIL RUNNING, kdy si užijete běhání v krásných terénech a můžete vyzkoušet pořádné běžecké vybavení

V sobotu 20. června 2015. Sraz účastníků je v 10 hodin u obchodu Intersport v Peci pod Sněžkou.

(ps, Prvnizpravy.cz, Sportovnilisty.cz, Foto: Hana Topolovová)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: