Svátek má: Lukáš

Sport

Velikost textu:

Česká vláda fandí judu, schválila finance pro Mistrovství Evropy v judu

Česká vláda fandí judu, schválila finance pro Mistrovství Evropy v judu

Vládní kabinet 21. března 2018 rozhodl o finanční podpoře Mistrovství Evropy v judu, o kterou žádal prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Český svaz juda.

Olympijský vítěz Lukáš Krpálek na nedávném turnaji v Praze
21. března 2018 - 11:39

Český svaz juda se bude na základě garance vlády ucházet o kandidaturu na pořádání ME v judu pro rok 2020 nebo 2021.

Vláda třetí březnovou středu  schválila finanční podporu pro pořádání Mistrovství Evropy v judu v maximální výši 45,5 milionu korun. Finanční podpora MŠMT je podle zprávy tohoto úřadu rozložena do období 2019 – 2020, přičemž největší část, přes čtyřicet milionů korun, spadá do podpory pro rok 2020. V případě organizace ME v judu až v roce 2021 je podpora o rok posunuta. Zbylé náklady na pořádání ME v judu zajistí Český svaz juda z příjmů od národních federací účastnících se mistrovství, partnerů a z vlastních zdrojů.


"Realizace této významné sportovní události v Praze se určitě pozitivně promítne v návštěvnosti akce zahraničními turisty. Rovněž s ohledem na úspěchy našich reprezentantů v posledních letech předpokládáme velký zájem české sportovní veřejnosti a v neposlední řadě zvýšení popularity juda," uvedl k tomu  ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.

Z celkové částky půjde 43,5 milionu korun na neinvestiční oblast, další dva miliony budou použity do investic na pořízení soutěžních tatami podle specifikace Evropské unie juda a přepravných vozíků.

Judo se v současné době těší v České republice oblibě především díky zisku zlaté olympijské medaile českým reprezentantem Lukášem Krpálkem na posledních Olympijských hrách v brazilském Rio de Janeiru v roce 2016.

Vedení svazu má jasnou představu, kam chce sportovní odvětví posunovat, roste zájem dětí, přibývá klubů a judo dnes nestojí pouze na úspěchu Lukáše Krpálka. ME v judu v 2020 Praze tak bude přehlídkou nejen českých olympijských nadějí před OH v japonském Tokiu.

(ps, MŠMT, prvnizpravy.cz,SportovniListy.cz, foto: Jiří Růžička)