Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Advance: Předvední „Avangardu“ bylo jako, ale jen jako Hirošima!

Advance: Předvední „Avangardu“ bylo jako, ale jen jako Hirošima!

Nedávno Rusko předvedlo svůj nejnovější vývoj - hyperzvukový raketový systém „Avangard“ - skupině americké vojáků, což na první pohled vypadá nelogicky, píše chorvatský list Advance.

Ruská hypersonická jaderná střela "Avangard"
4. prosince 2019 - 10:15

Moskva, stejně jako Washington v roce 1945, chtěla demonstrovat svému nejpravděpodobnějšímu nepříteli svou nejpůsobivější zbraň, na rozdíl od posledně jmenovaných však nedošlo k bombardování měst.

Když v minulosti Vladimir Putin nečekaně představil řadu nejnovějších ruských typů zbraní, zejména hyperzvukový raketový systém „Avangard“, chtěl svým protivníkům objasnit, že Rusko již má několik druhů výhradně pokročilých zbraní nebo je vyvíjí. Podle Advance však podle ruských mediálních zpráv byl „Avangard“  předveden skupině amerických vojenských inspektorů. Vzhledem k tomu, že se tyto zbraně vyvíjejí ve zvláštním režimu utajení, zní zpráva, že Rusko tyto zbraně ukazuje Američanům poněkud nelogicky, zvláště pokud si vzpomeneme, že se Rusko zavázalo tento systém vyvinout, aby potlačilo další pokusy Spojených států o obklíčení Ruska.

Podle publikace se v březnu loňského roku prezidentova tradiční zpráva k národu proměnila v prezentaci Putina nových ruských zbraních. Na konci svého projevu uvedl, že Rusko nebude muset vyvinout všechny tyto nové zbraně, pokud Spojené státy a jejich spojenci nebudou ignorovat opodstatněné ruské obavy.

„Nikdo s námi v podstatě nechtěl mluvit, nikdo nás neposlouchal. Tak nyní poslouchejte,“ řekl ruský prezident.


Proč se tedy Rusové rozhodli ukázat Američanům svůj „Avangard“ z relativní blízkosti? Podle autora materiálu se odpověď sama nabízí, pokud si znovu přečtete závěrečnou poznámku ruského prezidenta z března 2018: „Přestaňte houpat lodí, na které se všichni nacházíme a která se jmenuje Planeta Země.“
 
„To netvrdí ten, kdo chce závody ve zbrojení. To je pozice člověka, který tento závod prostě nechce, protože je nebezpečný pro celý svět. Ve snaze zastrašit své protivníky na konci druhé světové války USA shodily atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Spojené státy tak objasnily Sovětskému svazu, co mají k dispozici. V menším měřítku, bez spáchání válečného zločinu, Rusko nyní dělá totéž a využívá k tomu nové zbraně. Rozdíl je v tom, že Spojené státy předvedly své mocné zbraně, čímž vyhlásily svou světovou dominanci, a Rusko chce svými nedávnými a dalšími kroky říci: „Zapomeňme na zbraně a zaměřme se na byznys,“ píše autor.
 
Jak publikace uzavírá, Rusové demonstrovali svůj „Avangard“ a pokusili se objasnit Američanům, že závody nedávájí smysl a že jejich systém je schopen překonat všechny protiraketové bariéry a doručit jaderný úder do jakéhokoliv bodu planety. Samotná existence takových zbraní je dostatečným důvodem k tomu, aby se nepokračovalo ve spirále soupeření, ale aby se pohybovalo opačným směrem.

Je však nepravděpodobné, že tento plán povede k úspěchu, protože Američané s největší pravděpodobností dospějí k závěru, že naléhavě potřebují vytvořit něco ještě avantgardnějšího, rychlejšího, silnějšího, větší moci a ničivosti.
 
„Takový směr myšlení je možná založen na geopolitických úvahách, ale navozuje myšlenky na tragický osud lidské civilizace a instinktivní potřebu jej zničit. Dnes jsme v situaci, kdy jsme po 20 letech postupného snižování znovu ohroženi nárůstem jaderných arzenálů. A to potvrzuje, že nestačí jediná dohoda a že problém ohrožení samotné existence člověka musí být vyřešen jinak, měnící se politikou a systémy na globální úrovni,“ shrnuje chorvatská publikace.

(kou, prvnizpravy.cz, advance.hr, foto: arch.)