Svátek má: Norbert

Zprávy

Velikost textu:

Afghánistán: Mrtvol po výbuchu přibývá

Afghánistán: Mrtvol po výbuchu přibývá

Tálibán chce zářijové prezidentské volby narušit teroristickou kampaní.

Ilustrační foto
22. září 2019 - 10:15

V souvislosti s tím jsem v článku „Afghánské ohlédnutí: Byl rok 2004 osudový?“ upozornil na „čerstvý“ teroristický útok,píše František Roček.

Ve čtvrtek 19. 9. 2019 v Qalatu, administrativním centru provincie Zabul podle čtvrtečních informací TOLOnews zemřelo nejméně 20 lidí a více než 100 zraněno při výbuchu bomby v náklaďáku poblíž nemocnice a úřadu národního ředitelství bezpečnosti (NDS) v Qalatu. Výbuch přibližně v 6 hodin závažně poškodil nemocnici a okolní kancelářské budovy a domy.

V sobotu 21. září 2019 afghánská agentura Khaama Press informovala, že počet mrtvých vzrůstá. Mezitím zemřeli někteří těžce zranění, tudíž k sobotnímu ránu zemřelo nejméně 39 lidí, včetně dvou bezpečnostních pracovníků, a počet zraněných dosáhl 140 osob.

Bezpečnostní aparát musel provést nějaké protiopatření, aby zmírnil kritiku, že bezpečnostní síly nejsou schopny zabránit teroristům spáchat smrtonosné bum!

Agentura Khaama Press proto v sobotu uvedla: „Afghánské síly zatkly hlavního organizátora bombardování kamiony v Zabulu… Ministerstvo obrany v prohlášení uvedlo, že speciální síly zatkly organizátora útoku a 8 dalších během další razie v provincii Ghazni.“

Jaká je skutečnost? Kdo ví, zda zatkli organizátora, když o něm nevěděli předtím, ale prostě nějakého talibánského kluka zatkli.Průběžné vraždění

Již 15. září vzdychali poslanci a senátoři: „Bezpečnostní situace se v poslední době zhoršila ve většině provincií... Někteří členové senátu vyjádřili obavy ohledně situace na nedělním zasedání a uvedli, že ve většině provincií probíhá válka.“

Cynikové jsou ale v klidu, protože volby budou za týden, což znamená, že před volbami asi nezemře při atentátech před volebními místnosti a na veřejných místech více než pár set civilistů.

Všichni jdou po krku všem

Ale válka probíhá i mezi prezidentskými kandidáty, protože kdo se stane prezidentem, bude mít pod rukou miliardy darovaných dolarů pro afghánskou administrativu, možnost ovlivňovat personální složení institucí atp...

Úředníci komise pro volební stížnosti tvrdili koncem týdne, že za nelegální podporu prezidentských kandidátů uložili pokutu již 76 vládním úředníkům.

Také prezident Ashraf Ghani je stále kritizován za porušení volebního zákona, a totéž se snáší na hlavu šéfa vlády Abdullaha Abdullaha, který také má chuť se stát prezidentem divokého Afghánistánu.

(rp,prvnizpravy.cz)