Svátek má: Dobroslav

Zprávy

Velikost textu:

Ať se Mayová snaží jak chce, Británie se nevyhne volbám do EP!

Ať se Mayová snaží jak chce, Británie se nevyhne volbám do EP!

Přední britská výzkumná centra varovala, že premiérka Teresa Mayová nebude schopna ratifikovat dohodu o Brexitu před volbami do Evropského parlamentu, napsal deník The Independent.

Theresa Mayová se zřejmě nevyhne "ponížení"
18. dubna 2019 - 10:10

Poznamenal, že jednání mezi stranami, na něž Mayová sází, jsou na pokraji krachu.

Odborníci předpověděli neúspěch britské premiérky Theresy Mayové ve snaze získat souhlas s její dohodou o brexitu a vyhnout se účasti země ve volbách do Evropského parlamentu, napsal The Independent.

Navzdory skutečnosti, že Mayová trvá na úspěchu jednání s Labouristickou stranou, Spojené království věří, že nebude mít dost času přesvědčit poslance, aby do 22. května podpořili její dohodu.

The Independent, s odkazem přední výzkumná centra v zemi, poznamenal, že k ratifikaci dohody bude Mayová bude potřebovat “několik měsíců” a podporu asi sto dalších členů poslanecké sněmovny.

Takže do voleb do Evropského parlamentu tak zbývá pouze 16 pracovních dnů britského parlamentu, zatímco pro schválení Maastrichtské smlouvy v roce 1993 trvalo 41 dní a ratifikace Lisabonské smlouvy v roce 2008 - 25 dní.


Odborník britském Vládním institutu Joe Owen zároveň varoval, že dalším nebezpečím je, že v důsledku toho by mohl být návrh zákona „drasticky změněn“, což by bylo v rozporu se samotnou dohodou - a Evropský parlament by ji neratifikoval.

Současně podle průzkumů veřejného mínění povede takový vývoj ke ztrátě většiny křesel konzervativců v Evropském parlamentu kvůli jejich neschopnosti dostat zemi z EU tří roky po referendu. Kromě toho to bude „osobní ponížení“ pro Mayovou, která opakovaně argumentovala, že Spojené království se voleb nezúčastní.

V předvečer květnových voleb, činí přízeň konzervativní strany v různých hlasováních 16% až 17%, zatímco Labouristické strany - 24% a 29%.

Independent zdůraznil, že v současné době jsou jednání mezi stranami na pokraji krachu. Takže se jim nepodařilo tento týden pokračovat kvůli nedostatku pokroku. Podle publikace bude Labour party čelit „pokušení“, aby jednání neuspěla, protože to uštědří konzervativcům „těžké ztráty“.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)