Svátek má: Naděžda

Zprávy

Velikost textu:

Britské námořnictvo varuje před „potenciálním únosem“ tankerů

Britské námořnictvo varuje před  „potenciálním únosem“ tankerů

Britské námořnictvo varovalo 3. srpna, před „potenciálním únosem“ několika obchodních lodí najednou u pobřeží Spojených arabských emirátů (SAE) v Ománském zálivu, aniž by sdělilo podrobností.

Ilustrační foto
4. srpna 2021 - 07:20

United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO, divize britského námořnictva) nejprve upozornila lodě, že „aktuálně probíhá incident" u pobřeží Fujairah. O několik hodin později bylo oznámeno, že incident byl „potenciálním únosem“, uvádí Associated Press (AP).

Americká 5. operační flotila se sídlem na Blízkém východě a britské ministerstvo obrany na žádosti AR o vyjádření nereagovaly. Vláda Spojených arabských emirátů následně incident okamžitě neuznala.

V úterý čtyři ropné tankery - královna Ematha, Golden Brilliant, Jag Pooja a Abyss - přibližně ve stejnou dobu prostřednictvím svých systémů automatické identifikace (AIS) oznámily, že podle monitorovacího portálu MarineTraffic „nejsou pod velením“. To obvykle znamená, že plavidlo ztratilo sílu a již jej nelze řídit.

Podle internetového zdroje FlightRadar24.com přeletělo nad oblastí, kde se nacházely obchodní lodě, námořní hlídkové letadlo Airbusu C-295MPA ománského letectva.Minulý týden při útoku na izraelsko-japonskou chemickou cisternu Mercer Street u pobřeží Ománu zahynuli dva členové posádky obchodní lodi britský státní příslušník a rumunský občan. Spojené státy, Británie a Izrael viní z útoku Írán, který popírá účast na údajném útoku dronů. Později oficiální Teherán řekl, že zareaguje při jakémkoli ohrožení jeho bezpečnosti v případě pokusů Izraele a jeho spojenců v této oblasti provést "akty odplaty" proti Íránu. V době útoku 29. července plavidlo plulo přibližně 280 km od pobřeží Ománu. Chemický tanker bez nákladu následoval z tanzanského Dar es Salaamu do emirátského přístavu Fujairah. Oficiální Teherán označil obvinění proti Íránu z útoku na Mercer Street za „neopodstatněná“.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)