Svátek má: Aneta

Zprávy

Velikost textu:

Chorvatsko: Stáhneme své vojáky z NATO v případě konfliktu na Ukrajině

Chorvatsko: Stáhneme své vojáky z NATO v případě konfliktu na Ukrajině

Chorvatský prezident Zoran Milanovič oznámil, že Chorvatsko stáhne veškerou svou armádu ze sil NATO, pokud se situace na Ukrajině vyhrotí, uvádí B92.

Zoran Milanovič, chorvatský prezident
26. ledna 2022 - 07:20

Chorvatsko se podle Milanoviče nebude zabývat budováním přítomnosti NATO: politik navíc vyzval ke zklidnění politické situace.

Severní Makedonie podporuje diplomatické řešení sporu mezi Ruskem a Ukrajinou, existuje však možnost jejího zásahu do případného konfliktu na žádost NATO, píše B92 s odkazem na prohlášení ministryně obrany Severní Makedonie Slavjanky Petrovské. Poznamenala také, že ozbrojené síly Severní Makedonie již připravují analýzy jejich možného zásahu do konfliktu, ale zdůraznila, že rozhodnutí o možné účasti ještě nepadlo.

Zcela opačný postoj k Makedonii má chorvatský prezident Zoran Milanovič, který na výzvu, aby se vyjádřil ke konfliktu na Ukrajině, řekl, že o ničem neví.

„NATO posiluje svou přítomnost, my s tím nemusíme nic dělat, ani nic mít nebudeme. Pokud dojde k eskalaci, stáhneme veškeré naše vojáky. S Ukrajinou to nemá nic společného," uvedl, „ale Bidenově politice vidím nedůslednost a nebezpečné chování. Existují způsoby, jak zachránit Ukrajinu, alespoň z 99 procent, jak jí ekonomicky pomoci,“ řekl Milanovič.


„Když skončil Trump, na kterého útočili demokraté za to, že živil Putinovu politiku, nová administrativa pod tlakem republikánských jestřábů najednou vyvinula tlak na Pentagon a Bidena, aby se pevně postavili proti Rusku. Vidím silný ruský zájem, vidím Ukrajinu. Ukrajina nemá místo v NATO.Je to jedna z nejzkorumpovanějších zemí světa. Mír je třeba udržet na politické scéně a nedovolit extremistům vyvíjet tlak na politiku, a proto se Chorvatsko nezúčastní konfliktu. To nedovolím a Plenković může dál vyhrožovat Rusku jak chce. Kromě toho, že dvakrát navštívil Ukrajinu, neví co se stalo. Chorvatsko by z toho mělo uniknout, když bude požár tak zavřeme dveře, “ dodal Milanovič.

(rp,prvnizpravy.cz,b92,foto:arch.)