Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Čína vyzvala Kanadu: Propusťte ředitelku Huawei!

Čína vyzvala Kanadu: Propusťte ředitelku Huawei!

Čína vyzvala Kanadu, aby napravila chyby a propustila ředitelku Huawei k výročí jejího zadržení, uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying.

Meng Wanžou, ředitelka Huawei
3. prosince 2019 - 04:20

„1. prosince minulého roku byla kanadská strana na žádost Spojených států bezdůvodně zadržena čínská občanka a finanční ředitelka Huawei, Meng Wanžou. Rok uběhl. Postoj Číny k této situaci zůstává jasný a nezměněný, Spojené státy a Kanada porušily bilaterální dohodu o vydávání a přijaly donucovací opatření ohledně Meng Wanžou, porušujíce její zákonná práva a zájmy,“ zdůraznila čínská diplomatka.

Podle ní „je to vážný politický incident“.

„Čínská vláda se zavázala chránit legitimní práva a zájmy čínských občanů a společností. Vyzýváme Kanadu, aby vážně zvážila pozicií a obavy čínské strany, napravila své chyby a propustila Meng Wanžou," dodala.


Ředitel čínského telekomunikačního gigantu Huawei Meng Wanžou byl v prosinci 2018 na žádost Spojených států zatčena v Kanadě a později propuštěn na kauci 10 milionů kanadských dolarů s povinností nosit náramek GPS a platit za svou vlastní ochranu.

Pokračuje ostrá debata mezi Kanadou a Čínou o tom, zda je zatčení Meng Wanžou politické. V Číně byli totiž zadrženi dva kanadští občané a kanadské úřady mají podezření, že se tak stalo odvetou za zatčení Meng Wanžou.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)