Svátek má: Iveta|Slavoj

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Pentagon chce zastrašit Rusko, Čínu a Kubu manévry u Venezuely!

CNN: Pentagon chce zastrašit Rusko, Čínu a Kubu manévry u Venezuely!

Americké ministerstvo obrany vyvíjí možnosti pro vojenské řešení venezuelské krize, která by podle CNN měla hodit výzvu Kubě, Číně a Rusku.

Ilustrační foto
17. dubna 2019 - 04:20

Nehovoří se však o přímých bojových akcích, ale o „zadržování“ těchto tří zemí - prováděním cvičení US Navy u břehů Venezuely a vojenská spolupráce se sousedními zeměmi, vysvětlila televize.

S návrhem poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Bílého domu, Johna Boltona, začal Pentagon rozvíjet nové možnosti ohledně Venezuely. Cílem této iniciativy je „omezit“ ruský, kubánský a čínský vliv v latinskoamerické zemi, ale zdržet se jakýchkoli přímých nepřátelských akcí, citovala CNN zdroj v americkém ministerstvu obrany.

Úředník, který hovořil s televizním kanálem, zdůraznil, že počáteční plánování budoucích operací bylo svěřeno smíšenému výboru Pentagon. Kromě toho, Jižní velitelství ozbrojených sil Spojených států, které dohlíží na jakoukoli vojenskou přítomnost amerických vojáků na jižní polokouli, se podílí na práci na strategii.


Ministr zahraničí USA Mike Pompeo nedávno řekl, že Washington nevylučuje žádné možnosti řešení venezuelské krize. Několik zástupců Pentagonu však tvrdí, že nejsou ochotni použít armádu k svržení „režimu“ Nicolase Madura, poznamenala CNN.
 
Podle televizního kanálu Donald Trump vyzval Madura, aby odstoupil a požadoval, aby „byli Rusové z Venezuely odstraněni“. Neexistuje však žádný náznak toho, že by tam americký vůdce chtěl vyslat vojáky na rozsáhlou operaci, tvrdí televize.

Místo toho, americké úřady nabídnou varianty „zadržování”, které zahrnují provádění amerických námořních cvičení blízko Venezuely a vojenské spolupráce se sousedními zeměmi. Cílem je zpochybnit názor Ruska, Kuby a Číny, že mohou mít volný přístup do regionu, vysvětlila CNN.
 
V únoru Spojené státy podpořily oponenta Madura, předsedu Národního shromáždění, Juana Guaidó, který se prohlásil za prezidenta. Od té doby se situace dále stupňuje a americké úřady opakovaně vyzvaly venezuelskou armádu, aby opustila současného prezidenta, který v reakci z problémů své země obviňuje právě Washington, připomněla CNN.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)