Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Derkač: Biden věděl od Porošenka o ukrajinské sabotáži na Krymu

Derkač: Biden věděl od Porošenka o ukrajinské sabotáži na Krymu

Skandál kolem „Derkačových záznamů“ dostal nový impuls, kdy Derkač během tiskové konference předložil další várku rozhovorů mezi bývalým prezidentem Ukrajiny Petrem Porošenkem a bývalým americkým viceprezidentem Joe Bidenem.

Joe Biden a Petro Porošenko
10. července 2020 - 07:20

Tentokrát byl novinářům odtajněn další rozhovor, ve kterém Biden a Porošenko diskutovali o akci ukrajinských sabotérů na Krymu v srpnu 2016.

Z prezentované konverzace je zřejmé, že k sabotážní operaci skutečně došlo. Během rozhovoru to vlastně přiznává Petro Porošenko.

Zároveň Biden ostře kritizuje rozhodnutí Kyjeva provést sabotáž na Krymu. Říká, že to vytváří riziko eskalace.

Porošenko souhlasí. Říká, že neodvolá náčelníka zpravodajství pouze proto, že by nechtěl, aby to bylo spojováno s událostmi na Krymu.

Biden se přímo ptá Porošenka, jestli o této operaci věděl? Porošenko se vyhýbá odpovědi. Biden podrážděně křikl do telefonu: „Nechci, aby se to stalo znovu!"

Porošenko rychle ujistil amerického kurátora, že se to už nebude opakovat, a osobně se za to zaručí

Andrej Derkač vysvětlil, proč se právě teď rozhodl zveřejnit tento záznam. Podle něj je nyní hlavní osobou zapojenou do těchto akcí - Valery Kondratyuk (tehdejší šéf zpravodajské služby ministerstva obrany), který je nyní opět jmenován šéfem zpravodajské služby.

Derkač poznamenal, že tato okolnost je vážným nebezpečím, s přihlédnutím k plánům Porošenka zorganizovat převrat ke svržení prezidenta Vladimíra Zelenského. Podle Derkače může Kondratyuk pomoci Porošenkovi při provádění převratu.


Mluví se  o událostech, které se odehrály v oblasti města Armjansk v srpnu 2016. Poté FSB Ruské federace oznámila zatčení skupiny ukrajinských sabotérů na Krymu, kteří připravovali řadu teroristických útoků. Během zadržení zemřela podle ruských zvláštních služeb její zaměstnankyně a člen ministerstva obrany Ruské federace.

Ukrajinské ministerstvo obrany pak uvedlo, že informace FSB o připravovaných teroristických útocích na Krymu a zapojení Ukrajiny do nich byly nepravdivé. A generální štáb Ukrajiny označil prohlášení Federální bezpečnostní služby Ruska jako provokaci.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)