Svátek má: Ferdinand

Zprávy

Velikost textu:

El País: Španělsko podezřívá CIA z útoku na velvyslanectví KLDR!

El País: Španělsko podezřívá CIA z útoku na velvyslanectví KLDR!

Španělští policisté a zpravodajští úředníci věří, že CIA se podílela na nedávném útoku na severokorejské velvyslanectví v Madridu, napsal El País.

Ilustrační foto
15. března 2019 - 10:15

Španělsko se dokonce obrátilo na vedení CIA k objasnění, ale americká rozvědka „nepřesvědčivě“ popírá jakoukoli účast na incidentu, uvedl článek.

Policie a Národní zpravodajské centrum Španělska, které vyšetřují útok z 22. února na severokorejské velvyslanectví v Madridu, jsou přesvědčeny, že americká Centrální zpravodajská agentura (CIA) je zapojena do této „špinavé epizody“, napsal El País.
 
Byla provedena ientifikace nejméně deseti útočníků, kteří zbili a vyslýchali osm lidí, kteří byli na území diplomatické mise KLDR.
 
Útok na severokorejské velvyslanectví by mohl vést k diplomatické třenici mezi Madridem a Washingtonem. Zdroje ve španělské vládě uznávají, že pokud se potvrdí zapojení CIA do incidentu, půjde o „nepřijatelnou“ akci ze strany spojeneckého státu.
 
Jak publikace vysvětlila, s podrobným rozkladem se ukazuje, že tajné služby nejenže jednaly na území Španělska, aniž by žádaly o povolení od místních úřadů, ale také porušily mezinárodní dohody, které chrání diplomatické mise.
 
Navíc, na rozdíl od jiných zpravodajských agentur - například, kybernetické útoky, jejichž autorství je zřídka zjištěno - útok na severokorejské velvyslanectví byl obzvláště krutý.
 
Deset lidí, kteří údajně měli modely zbraní, proniklo 22. února v 15:00 do severokorejské diplomatické mise v Madridu. Osmi lidem tam dali na hlavu igelitové tašky a svázali jim ruce. Pak je bili a vyslýchali. Výkřiky jedné ze žen, které unikly oknem druhého patra, uslyšel muž v sousedství a zavolal policii.


Když se k velvyslanectví přiblížilo hlídkové auto, otevřel policii dveře muž asijského vzhledu. Řekl policistům, že je vše v pořádku.
 
Zatímco policie byla stále v blízkosti, vyrazila dvě diplomatická vozidla vysokou rychlostí z území diplomatické mise. Jejich útočníci je použili k útěku a později byla auta opuštěna v nedaleké ulici.
 
Uvnitř velvyslanectví policie našla zbité a vyděšené Severokorejce, kteří byli dvě hodiny rukojmí. Dva z nich potřebovali pomoc kvůli zranění.
 
Vyšetřování, které provádí Generální komisariát pro informace a Národní zpravodajské centrum, vyloučilo verzi, podle které by útočníci mohli být obyčejní zločinci. Jak je uvedeno v článku, tato operace byla dokonale naplánována, jako by byla rozpracována armádou. Útočníci věděli, co hledají: nebrali ani peníze ani šperky, ale vzali s sebou pouze počítačové soubory a mobilní telefony.
 
Po prostudování nahrávek ze sledovacích kamer, výslechu rukojmí a kontrole velvyslaneckých vozidel použitých během útěku bylo možné útočníky identifikovat. A přestože většina z nich byla Korejci, nejméně dva z nich byli poznáni španělskými zpravodajskými službami díky jejich spojení s CIA.

Důkazy, že americká tajná služba jednala ve spolupráci s jihokorejskou rovědkou, byly natolik silné, že se španělská strana obrátila na CIA k objasnění. Podle vládních zdrojů poskytla zpravodajská služba USA podle El País „nepřesvědčivou“ negativní reakci.

Jiný španělský deník El Mundo informoval, že španělská policie našla při prohlídce velvyslanectví množství zbraní, které zřejmě měli útočníci. Podle novin chtěli informace o bývalém velvyslanci KLDR v Madridu Kim Chok Čcholu, který se zúčastnil připravy setkání Donalda Trumpa a Kim Čong-una v Hanoji. To se uskutečnilo pár dnů po napadení severokorejského velvyslanectví.

(kou, prvnizpravy.cz, elpais.com, foto: arch.)