Svátek má: Dobroslav

Zprávy

Velikost textu:

EP o pokusech zemí EU blokovat sankce proti Rusku

EP o pokusech zemí EU blokovat sankce proti Rusku

Evropské unii se jen s velkými obtížemi podařilo uvalit personální sankce na Rusko po incidentu v Kerčském průlivu, napsalo ukrajinské vydání „Evropské pravdy”, s odkazem na své zdroje.

Zadržené ukrajinské lodě
18. dubna 2019 - 11:04

Podle deníku nejprve EU doufala, že ruské úřady propustí ukrajinské námořníky. Německo bylo proti jakýmkoliv sankcím, a bylo podporováno Francií a Itálií a některými dalšími státy.

Poté, co se začalo diskutovat o balíčku sankcí, Finsko zablokovalo navrhované opatření, protože se na černé listině ocitl náměstek ruské pohraniční stráže Gennadij Medveděv, který byl ale zapojen do dialogu o otázkách hranic mezi Ruskem a Finskem.

Jakmile byl zaměněn, zablokovala sankce Itálie - už ne kvůli konkrétním lidem, ale ze zásadních důvodů. Premiér Giuseppe Conte uvedl, že jeho vláda usiluje o zrušení sankcí EU proti Rusku. Podle zdroje „Evropské pravdy“ italské veto pomohla odstranit Litva. Za to musel Vilnius souhlasit s přijetím pěti syrských rodin, které přijely do Itálie.


Navzdory snahám Ukrajiny zavést přísnější restriktivní opatření Evropská unie kvůli tomu uložila osobní sankce pouze proti osmi Rusům a Kyjev musel s takovým rozhodnutím souhlasit.

Provokace Ukrajiny v Kerčském průlivu

V listopadu loňského roku tři ukrajinské válečné lodě porušily hranici Ruska vstupem do dočasně uzavřené části teritoriálního moře. Poté se přesunuly z Černého moře do Kerčského průlivu.


Lodě ignorovaly legitimní požadavky ruských orgánů a byly zadrženy. Proti 22 ukrajinských námořníků a dvěma důstojníkům SBU zahájilo Rusko trestní řízení na nelegální překročení státní hranice. Podle Vladimíra Putina se pomocí této provokace pokusil prezident Ukrajiny Petro Porošenko zvýšit svůj rating v předvečer voleb.

V březnu pak kvůli incidentu v Kerčském průlivu uložila Evropská unie sankce proti osmi ruským důstojníkům. Restriktivní opatření uplatnily také USA, Kanada a Austrálie. Ruské ministerstvo zahraničí následně slíbilo, že bude na sankce reagovat.

(kou, prvnizpravy.cz, eurointegration.com, foto: arch.)