Svátek má: Norbert

Zprávy

Velikost textu:

ER: Indie, Japonsko a Evropa hrají s Ruskem „velkou euroasijskou hru“!

ER: Indie, Japonsko a Evropa hrají s Ruskem „velkou euroasijskou hru“!

Indie, Japonsko a Evropa se snaží vrazit klín do rodící se aliance mezi Čínou a Ruskem, aby měly větší manévrovací prostor.

Ilustrační foto
22. září 2019 - 10:10

Podle přezkumu Eurasia Review používají Indie, Japonsko a Evropa v této „velké euroasijské hře“ potřebu Ruska, které má prý silné protičínské nálady, aby si se strategickými partnery na Dálném východě udrželo svou autonomii vůči Číně.

Vznikající aliance mezi Čínou a Ruskem, u níž jsou potenciální rozpory mezi oběma mocnostmi dosud odsunuty na pozadí, se stala příčinou složité geopolitické „velké euroasijské hry“, jejíž pravidla nejsou zdaleka jednoduchá a rozhodně nepříliš spravedlivá. Podle Eurasia Review se vzhledem k tomu, že se Indie, Japonsko a Evropa snaží vrazit klín mezi Rusko a Čínu, státy střední Asie, kde rostou protičínské nálady, postupně zakořeňuje asijské soupeření, díky čemuž budou mít více manévrovacího prostoru.

Během návštěvy Ruska indický premiér Narendra Modi oznámil svou připravenost poskytnout úvěrovou linku ve výši 1 miliardy dolarů na financování rozvoje Dálného východu. Modi a ruský prezident Vladimir Putin se rovněž dohodli na vytvoření námořního spojení mezi hlavním městem Dálného východu, Vladivostokem a městem Chennai, což zkrátícestování ze 40 na 24 dní.
 
Na rozdíl od Narendry Modiho japonský premiér Šinzo Abe neoznámil žádné významné dohody ohledně rozvoje Dálného východu. Zdá se však, že velvyslanec Evropské unie v Rusku a jeden z předních diplomatů EU, Markus Ederer, uznal, že transatlantická aliance se stává méně efektivní, a vyzval EU, aby rozšířila spolupráci s Ruskem v některých nejproblematičtějších aspektech. V memorandu pro vysoce postavené úředníky Ederer navrhl, aby mezi hlavní témata pro diskusi mezi Evropskou unií a Ruskem patřila témata jako vytvoření mobilních sítí 5G, ochrana osobních údajů, Arktida, regionální infrastruktura a rozvoj společných politik EU, Ruska, Norska a Islandu v této oblasti problémy, jako jsou cla a normy.

 
„Evropská unie může ztratit všechno, pokud bude ignorovat tektonické strategické posuny v Eurasii. Rozšíření kontaktů nejen s Čínou, ale také s Ruskem, je předpokladem k účasti ve hře a schopnost hrát naši kartou tam, kde máme relativní výhodu,“ řekl Ederer.
 
Proto, jak uvedl autor článku, Modi, Abe a Ederer, považují za příznivý okamžik, že to, co bývalý americký diplomat Thomas Graham nazývá Ruskou potřebou „různých strategických partnerů na Dálném východě, aby si v budoucnu udrželo svou strategickou autonomii vůči Číně“.
 
Evropská unie, Indie a Japonsko doufají, že budou těžit nejen ze skutečnosti, že Rusko potřebuje diverzifikované investice, ale také ze skutečnosti, že Putin je nucen se vypořádat s rozšířenými protičínskými náladami na Dálném východě. Veřejnost na východ od Uralu kritizuje údajné zasahování Číny do přírodních zdrojů v regionu, včetně vody. Demonstranti, kteří také protestovali proti bytové výstavbě pro čínské pracovníky, požadují zákaz vývozu ruského dřeva do Číny.

Jak publikace uzavírá, pokusy EU, Indie a Japonska vydělávat na antičínském sentimentu jsou v souladu s dlouho zavedeným trendem. Už v roce 1911 ruský spisovatel Nikolaj Dmitrijevič Obleuchov varoval: „Rusové jsou vytěsňováni žlutými, které obsazují obchod, řemesla a výdělky. Bůh vládne národům. Zvítězí ty národy, které hájí Dobro a Pravdu. Pokud se Rusko, které nese světlo pravoslaví, střetne v Asii se žlutými národy, pochodující v temnotě pohanství, pak nelze pochybovat o výsledku tohoto boje v Asii.“

Proto Putin, který stojí v čele země, která není schopna samostatně vytvořit potřebný manévrovací prostor, musí doufat, že Indie, Japonsko a Evropa přijdou na záchranu, tvrdí autor materiálu v Eurasia Review.

(kou, prvnizpravy.cz, eurasiareviea.com, foto: arch.)