Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

Europoslance vyhostili z Venezuely! A co čekali?

Europoslance vyhostili z Venezuely! A co čekali?

Jak asi může dopadnout cesta europoslanců do země, která je na hraně občanské války, a poslanci přijedou vyjádřit podporu jedné straně sporu - opozici proti vládě legitimního prezidenta?

Ilustrační foto
19. února 2019 - 10:10

Skupina poslanců Evropského parlamentu, která se chtěla stát první mezinárodní delegací, která zorganizovala setkání s vůdcem opozice Juanem Guaidem ve funkci „dočasného prezidenta" Venezuely, byla okamžitě po příletu na letišti v Caracasu vyhoštěna ze země.

Ministerstvo zahraničních věcí Venezuely považovalo kroky evropských poslanců za přípravu spiknutí proti vedení země, uvedly Euronews.

Esteban Gonsalez Pons, člen delegace Evropského parlamentu: "Vyhánějí nás ze země. Odebrali nám cestovní pas. Neobjasnili nám důvody, neposkytli žádné oficiální dokumenty. Přijeli jsme do Venezuely na oficiální pozvání Národního shromáždění - tělosa, které je uznáno po celém světě a dokonce i samotným Nicolasem Madurem. To je ústavní orgán. Byli jsme pozváni ústavním orgánem, ale nepustili nás.
 
Měli jsme být první mezinárodní delegací, s níž se sejde prozatímní prezident Juan Guaidó. Ale ve skutečnosti to není o nás. Hlavním cílem je zabránit setkání Guaidóa s někým z představitelů jiných států. Když diktátor zavře okna a dveře v zemi a zhasne světla, přechází se ze slov na akce. Jsme za svobodnou Venezuelu!“

Tato slova ovšem zní jako z příručky propagandisty.


Představme si, že by evropští poslanci statečně přijeli do Iráku před válkou rozpoutanou Západem, aby podpořili „svobodomyslné“ islamisty proti tyranovi Husajnovi. Anebo lépe, že by se vypravili v dnešních dnech do Jemenu a vyjadřovali zde podporu jedné z bojujích zemí. To taky ne, to by bylo příliš nebezpečné. Tak něco jiného, současného – co kdyby navštívili Saúdskou Arábii, našeho přítele s spojence, a přitom deklarovali podporu místní opozici (pokud by ji našli) proti tyranskému, despotickému nepotismu nikým nezvolených Saúdů?
 
Juan Guaidó se sám jmenovat „dočasným prezidentem“ a reakce vlády legitimního prezidenta Nicolase Madura na vměšování europoslanců do vnitřních věcí Venezuely mělo dostatečně oprávnění už tím, že většina europoslanců podpořila deklaraci o uznání Guaidóa dočasnou hlavou státu. A tato skupina to přijela vyjádřit přímo. Zbývá už jen otázka: Měla být cesta europoslanců provokací, aby se ukázalo, jaký je Maduro despota?

(kou, prvnizpravy.cz, foto: arch.)