Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

FA: Po odchodu ze Sýrie by USA měly „předat záležitosti" Rusku!

FA: Po odchodu ze Sýrie by USA měly „předat záležitosti" Rusku!

Rusko podle názoru vyjádřeného v článku Foreign Affairs je nejlepší kandidát na zajištění míru v Sýrii.

Ilustrační foto
12. ledna 2019 - 10:15

Autoři článku Ilan Goldenberg a Nicholas Heras věří, že se stažením amerických jednotek má Moskva největší šanci zabránit novému vzestupu terorismu, zajistit dohodu mezi Kurdy a Tureckem a také vyhnout se iránsko-izraelské válce. Podle autorů však existuje riziko, že ruský vliv nebude stačit.

Rozhodnutí Donalda Trumpa o stažení amerických vojsk ze Sýrie je chybné, uvedl materiál ve Foreign Affairs. Autoři Ilan Goldenberg a Nicholas Heras předpokládají, že pokud Trump dokončí začnuté, pak se bude muset ujistit ujistil, že Rusko (a ne Írán nebo Turecko) převzalo pozici USA a vypracovat politické řešení, která zabrání novému konfliktu na východě Sýrie .
 
Pokud mluvíme o rizicích, které může vyvolat stažení amerických vojáků, autoři nejdříve zaznamenají možnost bezpečnostního vakua, které by mohlo vést k oživení IS. Spojené státy navíc ponechaly osudu svého hlavního spojence, syrské demokratické síly (SDS), které podle plánu amerického velitelství stabilizovaly východní Sýrii po porážce islamistů. Stažení Američanů s největší pravděpodobností také využije Írán, aby posílil své zásobovací trasy v regionu a zvýšil zásoby raket v západní Sýrii.
 
Goldenberg a Heras zdůrazňují, že i když Trump změní názor nebo zpomalí stažení vojsk, došlo již k poškození amerických pozic v Sýrii. Různí regionální hráči, včetně nejbližších arabských partnerů Spojených států, se již chovají, jako kdyby Američané již odešli. To by mělo být považováno za samozřejmé a pochopit, jak v takové situaci nejlépe chránit zájmy americké strany.
 
Podle autorů, by se měl Washington zaměřit na zajištění přechodu k mírovému stavu ve východní Sýrii, protože je možné poté, co Američané odejdou, konflikt mezi Tureckem a Kurdy v severo-východ, nebo mezi sunnity SDS a provládními syrskými silami, bude zničující. Vytvoří půdu pro obnovu zbývajících teroristů z IS, přinese další civilní obyvatelstvo a přiměje ještě více lidí k migraci do Jordánska, Iráku, Turecka a části Sýrie kontrolované Asadem. Proto je pro Spojené státy tou nejlepší volbou lobbovat za dohodu mezi Asadem, SDS, Íránem, Ruskem a Tureckem. Zároveň by si Washington měl být vědom limitu svého vlivu, vzhledem k tomu, že se stahuje jednotky.


Autoři se domnívají, že i když je Turecko členem NATO, není to nejlepší kandidát na udržení stability ve východní Sýrii, protože pravděpodobnost konfliktu mezi Ankarou a Kurdy je velmi vysoká. Navíc je nepravděpodobné, že Turecko bude bojovat proti zbývajícím silám IS, protože se nacházejí daleko od turecké hranice. Ještě horší volbou je Írán: jeho pozice v západní Sýrii umožňují Islámské revoluční gardám (IRGC) a Hizballáhu vyhrožovat Izraeli raketovými útoky. S odchodem USA se Teherán pokusí obsadit co největší území Sýrie, aby dosáhl ještě většího vlivu na region (což zase vytváří riziko dalšího zhoršení íránsko-izraelské konfrontace).
 
Právě proto, jak píše Goldenberg a Heras, je Rusko nejlepší volbou pro politické řešení v Sýrii. Moskva nechce povolit konflikt, který by byl základem pro oživení IS, a rovněž se snaží vyhnout velké válce mezi Íránem a Izraelem, protože by to mohlo ohrozit ruské úspěchy v Sýrii. Většina regionálních hráčů se spoléhá na Rusko jako na garanta stability a Moskva nechce tento status ztratit.
 
Navíc je Rusko v nejlepším postavení, aby vypracovalo dohodu mezi SDS, Asadem a Tureckem, protože Ankara pravděpodobně nebude schopna vyjednávat přímo s Damaěkem kvůli absenci vzájemné důvěry.
 
Je také důležité, aby Spojené státy převedly kontrolu nad údolím řeky Eufrat Rusku, sdílely s ruskými silami údaje o územích, kde stále zůstávají teroristé z IS, a požádali Rusko, aby za prioritu považovalo obsazení těchto území.

 
Autoři poukazují na to, že Washington musí podpořit snahu Izraele omezit vliv Íránu údery v Sýrii, a to by také mělo povzbudit Rusko k nalezení řešení přijatelného pro Tel Aviv. Kromě toho musí Spojené státy donutit Rusko udržet Hizballáh v dostatečné vzdálenosti od jordánských hranic.
 
Na závěr Goldenberg a Heras shrnují, že rozhodnutí o stažení amerických jednotek ze Sýrie bude mít negativní důsledky, protože to výrazně omezuje schopnost Washingtonu ovlivňovat to, co se děje v regionu. Autoři se obávají, že Rusko nebude schopno účinně bojovat proti ISIS a nebude bránit snaze Turecka rozpoutat konflikt s Kurdy. Kromě toho poznamenávají, že vliv Ruska na Teherán je omezený, což by mohlo znamenat, že Írán obsadí co největší syrské území a zostří situaci v oblasti.

(kou, prvnizpravy.cz, foreignaffairs.com, foto: arch.)