Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Francie slibuje „tvrdou reakci“ na americká cla!

FAZ: Francie slibuje „tvrdou reakci“ na americká cla!

EU bude připravena dát „tvrdou odvetu“, pokud Spojené státy uvalí cla na řadu francouzských výrobků, píše Frankfurter Allgemeine, citující prohlášení francouzského ministra financí Bruno Le Maira.

Ilustrační foto
4. prosince 2019 - 04:20

Le Maire poznamenal, že hrozby Washingtonu nedonutí Francii, aby se vzdala daní pro digitální společnosti.

V reakci na francouzskou daň na digitální společnosti mají Spojené státy v úmyslu zavést sankce na řadu produktů z Francie, jako je šampaňské, sýr, kosmetika a tašky, uvádí Frankfurter Allgemeine.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire označil hrozby Spojených států za nepřijatelné a prohlásil, že „to není chování, které se od Spojených států očekává ve vztahu k jednomu z jeho nejdůležitějších partnerů“. Le Mair uvedl, že pokud USA zavedou cla, bude EU připravena odpovědět: „Pokud budou zavedeny sankce, bude EU připravena úder vrátit a bude to těžká rána.“

 
Le Maire navíc ubezpečil, že hrozby Washingtonu nedonutí Francii, aby vzdalo digitální daň. V tomto ohledu politik naléhal na to, aby upustilo od vzájemných hrozeb a sankcí. Podle Le Maire, digitální daň splňuje požadavky daňové spravedlnosti a nejsou trestem pro americké IT společnosti.
 
Podle novin je Francie připravena upustit od digitální daně, pokud bude na mezinárodní úrovni provedena globální daňová reforma firem. Spojené státy se však soudě podle nejnovějších náznaků chystají ustoupit od probíhajících jednání o takové reformě.
 
Frankfurter Allgemeine uvádí, že Spojené státy mohou zavést slíbená cla v polovině ledna 2020. Podle amerického obchodního zástupce Roberta Lighthizera francouzská digitální daň diskriminuje americké společnosti, jako jsou Google, Apple, Amazon a Facebook.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)