Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Němci považují Čínu za spolehlivějšího partnera, než USA!

FAZ: Němci považují Čínu za spolehlivějšího partnera, než USA!

Více než polovina Němců se domnívá, že by se Německo mělo ještě více distancovat od Spojených států - to jsou výsledky nedávno provedeného průzkumu, uvedl Frankfurter Allgemeine.

Ilustrační foto
27. února 2019 - 11:04

Navíc významná část respondentů se domnívá, že Čína je pro Německo spolehlivějším partnerem. Poslanec německého Bundestagu Norbert Röttgen poznamenal, že výsledky průzkumu jsou „politováníhodné", ale „nejsou překvapující".

Během dvou let prezidentství Donalda Trumpa německá důvěra ve Spojené státy klesla, napsal Frankfurter Allgemeine, když citoval výsledky průzkumu organizace Atlantic Bridge a institutu výzkumu veřejného mínění Civey. 85% respondentů označilo vztah mezi Německem a Spojenými státy za „negativní". Navíc významná část respondentů se domnívá, že Čína je nyní spolehlivějším partnerem Spolkové republiky Německo než Spojenými státy a je třeba se od  amerických partnerů ještě více distancovat.


Vedoucí výboru pro mezinárodní záležitosti Bundestagu Norbert Röttgen komentoval výsledky průzkumu s tím, že „obecně nejsou překvapující a přesto politováníhodné". Röttgen připomněl rozpory: oddálení od Spojených států znamená, že Německo by mělo více věnovat bezpečnost, ale jen čtvrtina respondentů se domnívá, že by Německo mělo zvýšit své příspěvky do NATO na požadované 2% HDP.
 
Publikace uvedla názor politologa Michaela Werze, který konstatoval, že v Německu byl vytvořen „neutrální postoj", který stanovil „flegmatičnost" Němců v neustále se měnícím postavení na světové scéně. To je důvod, proč 80% respondentů bylo proti operacím Bundeswehru v jiných zemích a 50% podpořilo myšlenku, že Bundeswehr by měl být nahrazen celoevropskou armádou.
 
Co se týče hrozeb pro Německo, respondenti především vyzdvihli pravicový populismus, protekcionismus, migraci a islámský terorismus.

Frankfurter Allgemeine napsal, že Norbert Röttgen a zástupci organizace Atlantic Bridge vnímali výsledky průzkumu jako podnět, aby se víc ehovořilo o zahraniční politice a o úloze a úkolech Německa ve světě. Röttgen poznamenal, že příklad problému protiruských sankcím dokazuje, že intenzivní diskuse mohou vést k lepšímu pochopení zájmů země. Podle publikace bylo více než polovina respondentů pro zachování současných sankcí EU vůči Rusku.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)