Svátek má: Sandra

Zprávy

Velikost textu:

Foreign Policy: Jen ženy zachrání svět před jadernou apokalypsou!

Foreign Policy: Jen ženy zachrání svět před jadernou apokalypsou!

V jaderné oblasti stále pracuje příliš málo žen, napsala americká novinářka Xanthe Scharffová ve svém článku v Foreign Policy.

Ilustrační foto
18. dubna 2019 - 10:15

Odstranění této nerovnováhy, která zvyšuje pravděpodobnost globálního konfliktu, podle ní pomůže zajistit svět a Spojené státy bezpečnějšími.

Téměř 30 let po skončení studené války zůstává „jaderná apokalypsa“ největší hrozbou pro globální bezpečnost. Devět zemí světa má asi 15 tisíc jaderných zbraní. Dokonce i jedna taková hlavice stačí na zničení velkého města. Hluboké ochlazení rusko-amerických vztahů je obzvláště důležité pro možný vývoj takového scénáře, uvedla Xanthe Scharffová, zakladatelka a výkonná ředitelka žurnalistického projektu Fuller Project, ve svém článku pro Foreign Policy.

Nicméně, podle ní, navzdory zásadní důležitosti sebevědomé a stabilní jaderné politiky pro bezpečnost Spojených států a světa je jeden ze zřejmých způsobů jak ji zlepšit, zcela opomíjen, a to zvýšení počtu žen v této oblasti. Studie ukazují, že při absenci účasti žen v těchto otázkách se zvyšuje pravděpodobnost rizikového chování, snižuje se možnost uzavírání dohod a inovativní myšlenky zůstávají nevyslyšené.
 
Studie britské Královské společnosti ukazuje, že v simulovaných scénářích vojenských cvičení jednají muži s větší pravděpodobností sebejistěji než ženy, což naznačuje výhodu zajištění plného zastoupení žen v důležitých politických pozicích. Podle stejného dokumentu může nadměrná sebedůvěra vést k rozhodnutí napadnout údajného nepřítele, poznamenala autorka.
 
„Mírový výzkum nám také říká, že dvoustranné jaderné dohody, jakož i globální závazky, jako je Smlouva o nešíření jaderných zbraní, budou účinnější s účastí žen. Když se skupiny občanské společnosti, včetně ženských organizací, účastní mírových jednání, je o 64% méně pravděpodobné, že dohody selžou,“ uvedla Scharffová.

Přičemž však ženy představují pouze čtvrtinu delegátů na mezinárodním jednání o nešíření jaderných zbraní. Mezitím, pokud lze věřit výzkumu, překonání 30% prahu stačí ke změně dynamiky a získat nejlepší výsledek.
 
Když nový americký think-tank oslovil 23 vysoce postavených amerických političek ohledně jejich zkušenostech v jaderné oblasti, odmítly myšlenku, že jejich mužské protějšky jsou agresivnější. Nicméně, podle nich, když se ženy účastnily politických diskusí, spolupráce byla ceněna více, než konkurence a inovace byla vítána.

 
Ženy hrály od padesátých let významnou roli v oblasti jaderné bezpečnosti a tvorby politik, kdy podle analytického centra New America tvořily 20% odborníků v CIA. A některé ženy jsou dobře známé svými příspěvky v této oblasti. Například autorka Wendy Shermanová, bývalá náměstkyně ministra zahraničí pro politické záležitosti, které byla prezidentem Barackem Obamou udělena medaile Národní bezpečnosti za její vedoucí práci na dosažení dohody, která omezila íránské jaderné aktivity, upozornila autorka.
 
Nicméně ženy nadále zaujímají relativně málo vedoucích pozic ve vývoji americké jaderné politiky, o čemž svědčí údaje New America. Mezi lety 1970 a 2019, pouze 11 z 68 osob, které zastávaly vedoucí funkce na ministerstvu zahraničí, byly ženy, pouze 5 z 36 pracovalo na ministerstvu energetiky (ta má v USA gesci nad civilní i vojenskou jadernou oblastí – pozn. red.) a 5 z 63 na ministerstvu obrany, zdůraznila Scharffová.
 
Možná, že tato disproporce je částečně způsobena tím, že muži vždy ovládali média v jaderné oblasti, „což bránilo účasti a vedení žen“. Ve 20 nedávných článcích The New York Times, které obsahovalo slovo „nukleární“, pouze 8% lidí coby zdroji nebo témat byly ženy.
 
Matt Korda ve svém článku o Inksticku, který se stal populárním mezi komunitou jaderné bezpečnosti, napsal, že nedostatek rasové a genderové rozmanitosti na místě také odrazuje mladé profesionály: "Organizace zabývající se jadernou politikou, jako pravidlo, jsou příliš bílé, příliš představovány muži, příliš elitářské a příliš závislé na zastaralém myšlení; a socioekonomické rozdíly jsou zřídka rozpoznány.“

Podle Scharffové by novináři, kteří se stále řídí sexuálními předsudky, měli také přehodnotit praxi týkající se otázek jaderné bezpečnosti. Podle studie University of Illinois, kdy mužští novináři v okrese Columbia reagují na kolegy na Twitteru, v 91,5% případů komunikují s mužskými novináři.
 
„Všechny tyto změny jsou odůvodněné nejen z hlediska sociální spravedlnosti, ale také jako něco mnohem většího. Jaderná bezpečnost je oblast s nejvyššími sázkami. Svět si nemůže dovolit zahazovat inovace a talent,“ uzavřela Xanthe Scharffová.

(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, foto: arch.)