Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Greta varuje: Svět podceňuje „rozzlobené děti“!

Greta varuje: Svět podceňuje „rozzlobené děti“!

Mladá aktivistka klimatického hnutí Greta Thunbergová varuje, že svět podceňuje „rozzlobené děti“, napsal britský deník Daily Telegraph.

Greta Thunbergová, mladá ekoaktivistka
5. prosince 2019 - 11:06

Thunbergová to uvedla při příjezdu do Lisabonu, odkud by měla přejet do Madridu na summit o změně klimatu. Její příznivci jsou zklamáni pokračujícím globálním oteplováním a nečinností mnoha lidí a celých zemí.

Klimatická aktivistka teenagerka Greta Tunbergová řekla, že svět podceňuje „rozzlobené děti“, když letos dorazila na mezinárodní klimatický summit ve Španělsku po třítýdenní cestě přes Atlantik, informují britské noviny The Daily Telegraph.

Její příjezd se uskutečnil na pozadí prohlášení OSN, že toto desetiletí bude nejteplejší v historii a rok 2019 vstoupí do prvních tří nejteplejších let v historii.

„Každý musí udělat vše, co je v jeho silách, aby byl na správné straně historie; žádná země nedělá dost,“ řekla Thunbergová při setkání s primátorem Fernandem Medinou v přístavu v Lisabonu.

Podle publikace provedla třítýdenní katamaránový výlet s britským navigátorem a australským plachetním párem poté, co se summit přesunul z Chile do Madridu kvůli nepokojům v zemi.

Poté, co slíbila, že po několika dnech odpočinku bude pokračovat ve své cestě do španělského hlavního města, Thunbergová uvedla, že „bude bojovat o to, aby hlasy lidí a mládeže byly slyšet na druhé straně zdi“.


„Lidé podceňují sílu rozhněvaných dětí. Jsme naštvaní a zklamáni, ale existuje pro to dobrý důvod,“ poznamenal Thunbergová. Očekává se, že vystoupí na summitu, na kterém se země pokusí dokončit pravidla pro provádění Pařížské dohody o klimatu z roku 2015.

V posledních dnech se objevilo několik zpráv o stavu globálního oteplování, jejichž cílem je vyvíjet tlak na země, aby dosáhly konsensu.

Světová meteorologická organizace (WMO) tento týden uvedla, že globální teplota v letošním roce je 1,1 ° C nad průměrnou předindustriální úrovní mezi lety 1850 a 1900, což znamená, že rok 2019 může být nejteplejším rokem.

Španělský premiér Pedro Sanchez, který tento týden zahajuje summit o změně klimatu v Madridu, uvedl, že „jen hrstka fanatiků nyní popírá důkaz“, že změna klimatu je způsobena lidskou činností.

Sanchez hovořil s publikem, které nezahrnovalo členy administrativy Donalda Trumpa, který minulý měsíc oznámil potřebu odstoupit od Pařížské dohody, podle níž se země zavázaly omezit globální růst teploty na „výrazně nižší“ 2° C.

OSN minulý týden oznámila, že svět musí do roku 2030 každý rok snížit rostoucí emise oxidu uhličitého o 7,6%, aby se dosáhlo cíle 1,5 ° C, který je nezbytný k omezení dopadu změny klimatu.

I když budou splněny všechny závazky přijaté v Paříži, do konce století se Země bude i nadále pohybovat směrem k oteplování o více než 3° C. Podle londýnského odborníka na změnu klimatu „naše ekonomická aktivita nadále používá atmosféru jako skládku skleníkových plynů“.

Příznivci Grety Thunbergové doufají, že se v pátek zúčastní demonstrace organizované skupinami mládeže proti změně klimatu.

Mezi skupinou mladých protestujících, kteří se shromáždili poblíž španělského parlamentu v předvečer klimatického summitu OSN, mnozí vyjádřili stejný vztek a zklamání jako jejich „švédský idol“, zdůraznila publikace.

„Jsem naštvaná na naše politiky, kteří nic nedělají," řekla dvacetiletá studentka na madridské univerzitě. „Starší lidé si myslí, že to na ně nebude mít vliv, a hodlají brát tolik, kolik jen mohou, ale ovlivní to každého. Žádáme pouze lidi, aby žili jednodušším životem, a nikoli životem, který způsobuje újmu, zejména lidem v méně rozvinutých zemích světa,“ vysvětlila mladá aktivistka.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)