Svátek má: Naděžda

Zprávy

Velikost textu:

Gruzie pořádá vojenské cvičení pod záštitou NATO

Gruzie pořádá vojenské cvičení pod záštitou NATO

Západní velení gruzínských ozbrojených sil již podesáté organizuje mnohonárodní vojenská cvičení Agile Spirit, která se konají pod záštitou NATO.

Ilustrační foto
22. července 2021 - 07:20

Mottem cvičení je „Síla v partnerství“. Budou se konat na pěti místech, včetně základen Senaki, Orfololo a Vaziani, za účasti 700 amerických, 1600 gruzínských a 250 vojenských pracovníků ze 13 členských zemí a partnerů Severoatlantické aliance.

V Tbilisi v budově armády se konal briefing o úkolech a cílech cvičení v Gruzii a regionu. Gruzínský ministr obrany Juansher Burchuladze hovořil o rozsahu cvičení i o důležitosti zajištění partnerství, míru a stability v regionu. Velitel obranných sil generálmajor Giorgi Matiashvili zase hovořil o zvýšení interoperability mezi ozbrojenými silami zúčastněných zemí, zvýšení koordinace a posílení úrovně důvěry mezi partnerskými zeměmi.

Plukovnice Stephanie Begleyová atašé obrany amerického velvyslanectví v Gruzii, vyzdvihla silné partnerství mezi Gruzií a USA a zvýšenou kapacitu gruzínských obranných sil.

Podle gruzínského ministerstva obrany již do země začal letecky a po moři přicházet personál a vojenské vybavení ze zemí účastnících se cvičení. Nákladní loď OBIRIX již přivezla z přístavu Constanta (Rumunsko) do přístavu Poti (Gruzie) obrněné Hummersy a různé logistické podpůrné prostředky patřící 173. výsadkové pěší brigádě a 18. brigádě vojenské policie americké armády.

„Poprvé budou v mnohonárodních cvičeních použita obrněná vozidla gruzínské výroby „Didgori Warrior" a „Didgori Medevak", která jsou ve výzbroji gruzínských obranných sil. Transfer ze Senaki do Orpolo je plánován na 22. červenec. Vojenské kolony gruzínských obrněných vozidel se budou pohybovat po dálnici Senaki - Leselidze a Khashuri - Akhaltsikhe - Vale, v souvislosti s níž bude omezen provoz na těchto silnicích. Ministerstvo obrany se omlouvá občanům za zasahování do účastníků silničního provozu na určitých úsecích dálnice,“ uvedlo ve svém prohlášení vojenské oddělení.Gruzínské ministerstvo obrany tvrdí, že nadnárodní cvičení Agile Spirit 2021, které se koná od roku 2011 (v roce 2020 se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnilo žádné cvičení), přispívá k „regionální stabilitě a bezpečnosti, jakož i rozvoji schopnosti členských zemí NATO a jejich partnerů účinněji reagovat na regionální krize a výzvy “.

Cvičení se budou konat od 26. července do 6. srpna. Patří mezi ně výcvik velitelského stanoviště, výcvik v terénu a cvičení s ostrou palbou.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)