Svátek má: Tamara

Zprávy

Velikost textu:

Independent: Huawei je jen pěšec v boji USA a Číny za globální vedení!

Independent: Huawei je jen pěšec v boji USA a Číny za globální vedení!

Spojené státy používají čínský telekomunikační společnost Huawei ve svém boji za technologické a ekonomické vedení v příštích několika desetiletích, napsal The Independent.

Ilustrační foto
27. května 2019 - 10:15

Publikace uvedla, že Čína s rostoucí ekonomikou a otevřeností vůči novým technologiím může vážně konkurovat Spojeným státům.

Situace kolem zavedení amerických omezení na Huawei je stále obtížnější, napsal The Independent. Publikace ale upozornila, že se nejedná jen o obchodní budoucnost jedné z největších telekomunikačních společností na světě, a nikoli pouze o obchodní válku mezi Spojenými státy a Čínou. To je globální technologické a ekonomické vedení pro příštích 30 let, zdůraznil list.

Spojené státy tlačí na společnost ve dvou směrech najednou. Za prvé, vyvíjejí tlak na své obchodní partnery, kteří jsou nuceni opustit nákupy vybavení čínskou společností z bezpečnostních důvodů. Za druhé, nutí spotřebitele mimo Čínu, aby se vzdali nákupu telefonů Huawei, protože nebudou moci získat rychlý přístup k aktualizacím operačního systému Android.


Publikace je přesvědčena, že tyto akce Spojených států mohou vyloučit firmu z většiny trhů na světě. Většina rozvinutých zemí, které jsou nuceny si vybrat mezi Spojenými státy a Čínou, podpoří ty první. Zároveň, přestože se rozvojové země zajímají o čínské investice, nebudou se chtít hádat se Spojenými státy.
 
Je však těžké odhadnout, kdo bude vítězem na spotřebitelské úrovni. V současné době jsou Spojené státy naprosto dominantní, pokud jde o sociální sítě, a deset nejoblíbenějších platforem zahrnuje pět amerických, včetně Facebooku, YouTube a WhatsApp. Zbývajících pět, vedených WeChatem, jsou čínské.
 
Současně, vzhledem k rychlému rozvoji ekonomiky Ríše středu a rostoucímu počtu čínských absolventů s vědeckými tituly, může být Peking, jak poznamenal The Independent, vážným konkurentem Washingtonu.

Navzdory skutečnosti, že Spojené státy mají v tuto chvíli převahu: zkušenosti se vývojem softwaru a důvěru spotřebitelů, stejně jako zájem talentovaných lidí z celého světa, má Čína své výhody. Čínská vláda zejména mnohem více podporuje podnikání než USA. Pro srovnání, Čína se snaží podpořit Huawei, zatímco mnozí v USA se snaží zavřít Facebook. Čína je navíc otevřenější pro využívání řady nových technologií, jako je rozpoznávání obličeje. To vše nemůže přispět k rychlému technologickému rozvoji země.
 
Independent je přesvědčen, že Huawei bude dlouho předmětem zájmu Spojených států. A brzy, další „bojištěm" bude umělá inteligence. Jak deník napsal, možnosti Washingtonu a Pekingu vypadají rovnocenně a to je vážný důvod k obavám Bílého domu.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)