Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

JDM: Japonsko hrozí, že vystoupí z aliance s USA, a přejde k Rusku a Číně!

JDM: Japonsko hrozí, že vystoupí z aliance s USA, a přejde k Rusku a Číně!

Vztahy Japonska a Ruska byly vždy špatné kvůli Kurilským ostrovům, ale v poslední směřují ke sblížení, napsal Le Journal de Montréal.

Šinzó Abe a Vladimir Putin, lídři Japinska a Ruska
17. září 2018 - 11:05

Především to obě země vnímají jako výhodné, a navíc samy Spojené státy ztrácejí svůj vliv v tomto regionu vzhledem ke své sílící politice izolacionismu.

Tento týden Rusko a Japonsko vedly velmi plodné rozhovory ve Vladivostoku, uvedl novinář  Le Journal de Montréal Loic Tasse. Kromě toho, že vznikla příležitost podepsat mírovou dohodu mezi nimi, ruská média začala mluvit o hypotetickém vojenské alianci mezi Ruskem, Čínou a Japonskem. Zatím je taková aliance více fantazie než realita, ale poslední vývoj ve vztazích zemí otevírají perspektivy, které donedávna zdály neuvěřitelné, uvedl autor mírně panického článku.
 
Vojenské a ekonomické vazby mezi Japonskem a USA jsou extrémně silné, poznamenal novinář. Pravidelně se Japonci vyslovují proti přítomnosti amerických základen na svém území, ale obecně platí, že vztah mezi nimi je i nadále silný. USA hledaly spojence v regionu během korejské války, a Japonsku připadla tato role, vzhledem ke své blízkosti ke Koreji a zřízení komunistické moci v sousední Číně.
 
Pokud jde o vztahy mezi Japonskem a Ruskem, které byly vždy špatné kvůli připojení Kuril k Rusku, které Japonsko nikdy neuznalo. Kvůli konfliktu ohledně ostrovů, Japonsko investuje velmi málo v Rusku, i když by objektivně hohly japonské společnosti těžit z obrovských přírodních zdrojů, které má Sibiř.

 
Nyní se situace změnila, zejména proto, že Putin navrhl Japonsku podepsat mírovou smlouvu bez jakýchkoli předběžných podmínek, a řekl, že je ochoten zvážit různé možnosti, jak řešit problémy kolem Kurilských ostrovů. Japonský premiér zase prohlásil, že do konce roku bude mít pravděpodobně příležitostí pro nová prohlášení na toto téma.
 
Jak předpokládá autor článku, Kurily se mohou stát zónou volného obchodu. Možné bude i společné řízení obou zemí. Kromě toho, podle novináře, Kurilské ostrovy dokonale zapadají do konceptu čínské Nové hedvábné cesty.

 
Řešení konfliktu mezi dvěma Koreami je stále více mimo kontrolu USA, napsal deník. Moskva a Peking se na tom podílejí. A dalším krokem je oddělit Japonsko od USA. A Japonsko má zájem o sblížení s Ruskem, například Moskva by mohla pomoci Tokiu snížit vliv Pekingu(tato strategie zní hezky, ale představa aliance Japonsko-Rusko-Čína je komplikovanější – například japonský závazek, že po předání Kuril Tokiu se zde umístí vojenské základny USA, nebo rozmístění amerického protiraketového systému v Japonsku, nemluvě o sporech v Jihočínském moři – pozn. red.).

„Čím více se Spojené státy budou sledovat cestu izolacionismu, tím více jejich spojenců po celém světě budou hledat nové spojenectví,“ uzavřel varovně novinář Le Journal de Montreal.

(kou, prvnizpravy.cz, journaldemontreal.com, foto: arch.)