Svátek má: Kristián

Zprávy

Velikost textu:

Jeremy Corbyn požaduje užší vztahy NATO s Ruskem, ne konfrontaci

Jeremy Corbyn požaduje užší vztahy NATO s Ruskem, ne konfrontaci

Předseda Labour Party Jeremy Corbyn ve svém předvolebním projevu v anglickém Yorku kromě jiného i podpořil úsilí Emmanuela Macrona o změnu politiky NATO.

Jeremy Corbyn, šéf britské Labour Party
2. prosince 2019 - 03:20

Jeremy Corbyn se chce zasadit o to, aby NATO „zlikvidovalo“ napětí s Ruskem, a také chce v případě labouristické vlády změnit vztah s USA.

Jeremy Corbyn řekl, že příští týden se na summitu NATO v Londýně bude jednat o „snižování napětí v Evropě i mimo ni“.

„Prezident Macron má pravdu, že žádá o změnu směru v politice NATO, včetně nutnosti vyhnout se eskalaci konfliktu s Ruskem a širšího pohledu na nejzávažnější hrozby pro naši společnou bezpečnost," uvedl Corbyn.

Také naznačil, že se případná Corbynova vláda bude distancovat od administrativy Donalda Trumpa a nazývá Borise Johnsona „předním světovým patolízalem“ Donalda Trumpa.

„Je na čase, aby Británie se přestala držet šosu Donalda Trumpa," řekl.

„Británie musí svou zahraniční politiku osvobodit od podřízenosti americké administrativě, která odmítá naše hodnoty," pokračoval Corbyn.

Corbyn také oznámil, že pokud bude zvolen, tak zavede „zákon o nasazení válečných sil“, který zajistí, že předsedové vlád nemohou zahájit vojenskou akci bez souhlasu parlamentu.


Předseda labouristů se zavázal, že vytvoří „fond pro mír a předcházení konfliktům“, utratí 400 milionů liber za zvýšení „diplomatické kapacity“ a zastavení prodeje zbraní Saúdské Arábii.

Jeremy Corbyn také slíbil další prostředky na udržení míru ve výši 100 milionů liber a uznání státu Palestina“.

Ve svém projevu vzpomněl páteční teroristický útok na London Bridge a obvinil USA a Velkou Británii za zásahy na Blízkém východě, které potom vyvolávají případy extremismu na domácí půdě.

„Válka proti teroru zjevně selhala," zdůraznil Corbyn.

„Opakované britské vojenské zásahy v severní Africe a na širším Středním východě, včetně Afghánistánu, problémy spíše prohloubily, než vyřešily,“ poukázal Corbyn.

„Tato politika naši zemi neudělala o trochu bezpečnější - pokud vůbec něco, učinila nás méně bezpečnými," je přesvědčen Jeremy Corbyn.

„Jeremy Corbyn důsledně oponuje všem krokům, které jsme podnikli, aby byla tato země bezpečnější,“ reagoval současný Ministr zahraničí Dominic Raab na Corbynův projev.

„Kdyby byl zvolen předsedou vlády, oslabil by britskou bezpečnost a podkopal aliance, které nás chrání,“ dodal Dominic Raab.

(rp,prvnizpravy.cz,cityam,foto:arch.)