Svátek má: Magdaléna

Zprávy

Velikost textu:

Komentátorka Washington Postu: Amerika by měla dát šanci socialismu!

Komentátorka Washington Postu: Amerika by měla dát šanci socialismu!

„Je načase vyzkoušet socialismus," napsala Elizabeth Bruenigová, redaktorka The Washington Postu.

Ilustrační foto
13. března 2018 - 10:10

Ve svém článku Bruenigová konstatuje, že kapitalismus vede Američany k morální degradaci. Zpravodajka doufá, že historie nedojde ke studené válce a že „demokratický socialismus" ve Spojených státech je stále možný.

V éře Trumpa Američané zároveň věří, že liberální kapitalistická demokracie je odsouzena k úspěchu, i tomu, že se tato demokracie utrpěla nejnešťastnější selhání, uvedla Elizabeth Bruenigová na stránkách The Washington Post.

Jak je uvedeno v článku, liberálové ve Spojených státech často věří, že „konec studené války označil konec historie" (narážka na stejnojmennou knihu liberálního ideologa Francisca Fukuyamy – pozn. red.) a že další bude pouze „neustálým vzestupem liberálně-demokratického socialismu v západním stylu". Podle výzkumníka Marka Fishera je nyní „snazší si představit konec světa než konec kapitalismu".

Zároveň však autorka mluví o „zřetelném pocitu“, že se něco v americkém ekonomickém a společenském životě „zvrtlo“ - a ten pocit je obtížně slučitelný s ujištěním Obamovy administrativy, že „Amerika je už skvělá“.

Naprosto šokující zpráva o chudobě v USA!

Liberální myslitelé, „omráčeni“ a „vyděšeni“ příchodem Trumpa do Bílého domu, předkládají „krotký nacionalismus, který je v našich silách“ a řešit problémy společnosti prostřednictvím  „sebekritiky a sebepoznání“. Stěžují si na „atomizaci, nelítostnou konkurenci a podezření“ krajanů, ale podle Elizabeth Bruenigové, nikdy v myslí nepřipouští, že příčinou všech těchto zel je samotný kapitalismus.

Kapitalismus, tvrdí autorka článku, pěstuje „horlivý individualismus, sobecké zanedbávání druhých, hanbu v případě, že investujete víc, než dostáváte". Současně tato ideologie „přetváří všechny vztahy na výměnu, ve které může být všechno spočítáno".

„Těla, čas, energie, tvořivost, láska - všechno se stává komoditou, kterou je třeba oceňovat a prodávat," stěžuje si pozorovatelka. „Vládne odcizení. Neexistuje místo pro dlouhé rozjímání, jen málo lidí se stará o veřejnou morálku, všechno se zhroutí a sváží se na úroveň atomizovaného jedince."

Podle Bruenigové je kapitalismus „nepřátelský vůči všemu, co je v liberalismu", a tato kritika není nová - to stejné tvrdili i první socialisté. „To, že se kapitalismus a liberální vedení od té doby změnily a kritika zůstala, naznačuje základní oprávnění (oné kritiky)," uvedl článek.

Novinářka se nechce zaměňovat s těmi, kteří jsou „nostalgičtí vůči totalitě". Jejím ideálem je „demokratický" socialismus, ve kterém by práce „přestala být komoditou".Bruenigová očekává, že v takovém systému bude překonána nerovnost a kapitál přestane „umrtvovat politický a kulturní život".

„Nemyslím si, že jsme dosáhli konce historie, což znamená, že máme stále šanci dát budoucnosti žádoucí podobu," je přesvědčena komentátorka. „Doporučuji tuto šanci využít."


K článku je třeba podotknout, že nedávno byla americká pravice vyděšena výsledky průzkumu,  podle kterého většina Američanů generace milénia, lidí ve věku od 15 do 30 let, by raději žila za socialismu, a ne za kapitalismu. O tom svědčí údaje z ankety YouGov, kterou nechala zřídit nevládní organizace „The Memory Foundation for Victims of Communism", kterou založil bývalý americký ministr zahraničí Zbigniew Brzezinski.

Navíc polovina mladých Američanů se domnívá, že americká ekonomika pracuje proti nim a dvě třetiny tvrdí, že daňový systém je nespravedlivý.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)