Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Kdo by to byl řekl - USA odsuzují Francii za protekcionismus

Le Figaro: Kdo by to byl řekl - USA odsuzují Francii za protekcionismus

Je zvláštní, že Spojené státy odsuzují Francii za protekcionismus v souvislosti s daní z činností internetových gigantů, vzhledem k tomu, že samotní Američané nemají v této oblasti žádnou rovnost.

Ilustrační foto
15. července 2019 - 11:04

Jak napsal Jean-Pierre Robin, publicista deníku Le Figaro, Spojené státy se opakovaně pokoušely posílit pozici svých vlastních společností pomocí finanční legislativy. Zdá se, že ve věcech hospodářské politiky jsou některé země "suverénnější" než jiné, poznamenal ironicky novinář.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire vystoupil ve čtvrtek v Senátu ostře proti Spojeným státům, napsal Jean-Pierre Robin, publicista deníku Le Figaro. „Musí existovat způsob, jak spojenci řeší problémy nejen s pomocí hrozeb," řekl ministr a dodal, že „Francie je suverénní stát a sama činí daňová rozhodnutí".

Koncept „suverénních spojenců“ odráží historii „zvláštních“ vztahů mezi Spojenými státy a Francií od druhé světové války, připomněl autor a dodal, že s Trumpovými spojenci by Paříž měla mít na paměti výraz „Bůh mě chraň před přáteli“. „Navíc je známo, že všechny státy jsou suverénní, ale některé jsou suverénnější,“ poznamenal novinář.


Je ironií, že se Američané se obávají „diskriminační a nepřiměřené“ povahy daně uvalené Francouzi na některé internetové společnosti, nazývané „daň GAFA“ (GAFA - Google, Apple, Facebook, Amazon), uvedl komentátor. „Kdo by to byl řekl," dodal Robin a zdůraznil, že „pokud jde o jednostranná opatření zaměřená na zachování státní suverenity, palma vítězství patří Washingtonu". Rozhodnutí Washingtonu uvalit cla na produkty z Číny a dalších zemí bylo vysvětleno hrozbou americké suverenitě.

Prohlášení amerických senátorů, že francouzská daň GAFA je „protekcionistická", je oprávněná, souhlasil autor ovšem s tím, že daňová reforma Donalda Trumpa byla také prováděna s protekcionistickým účelem s cílem povzbudit nadnárodní korporace k návratu do Spojených států. Podobně v 90. letech Američané, když zjistili, že zrušení DPH z vývozu v Evropě poškodilo americké podniky, umožnili jejich společnostem zřídit pobočky pro zahraniční prodeje v pobřežních zónách, kterých po roce 2000 napočítalo čtyři nebo pět tisíc - praxe, kterou WTO považuje za nedovolenou.

Podle šéfa francouzského ministerstva financí je jediným účelem daně GAFA donutit digitální podniky platit daně a obnovit daňovou spravedlnost společnostem „starého ekonomického modelu“. Tento problém je v OBSE diskutován již několik let, včetně samotných Američanů, uvedl pozorovatel.

Jediný problém podle autora je, že Francie nepřesvědčila, aby zavedení daně GAFA podpořila  Evropská unie jako celek, protože čtyři země (Dánsko, Švédsko, Finsko a Irsko) byly proti. „Je to škoda, protože, aby bylo možné vyhlásit naši suverenitu, je lepší mluvit jménem Evropy, a nikoli Francie, a tak si získala reputaci „daňového pekla“," dodal nespokojeně Robin.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)