Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Musí se odtajnit „russiagate", aby se Američané vrátili do reality!

Musí se odtajnit „russiagate", aby se Američané vrátili do reality!

Mainstreamová média vášnivě vykládají o „příběhy“ o Trumpově tajné dohodě s Ruskem, a mnoho Američanů jim slepě věří, uvedl ve vysílání Fox News vlivný kongresman Devin Nunes.

Devin Nunes, šéf zpravodajského výboru sněmovny
19. září 2018 - 11:05

Jako předseda zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu David Nunes vyzval šéfa Bílého domu, aby odtajnil dokumenty „ruského" vyšetřování před nadcházejícími kongresovými volbami.

Fox News: Řekněte nám, jsou nějaké zprávy o vašem vyšetřování ve vztahu k FBI a ministerstva spravedlnosti - o tom, jak vedly vyšetřování ve dvou případech - o Trumpovi a Rusku a o e-mailech Hillary Clintonové?

Vaši kolegové vyzvali prezidenta, aby odtajnil dokumenty související s vyšetřováním (údajného spojení) Trumpa a Ruska. A vy sám jste se touto žádostí obrátil na prezidenta. Máte také důležitá svědectví, která jste shromáždili. Odtajníte všechna tato prohlášení?

Devin Nunes, předseda výboru pro zpravodajskou službu Sněmovny reprezentantů USA: "Ano. Nyní Američané začínají vidět, jak se stěny zužují kolem zkorumpovaných úředníků ministerstva spravedlnosti a FBI. Mnoho z nich bylo propuštěno, posláno na dovolenou nebo sundáno z funkce. Ale postupně začínáme vidět, jak to všechno na ně padá.

A to i přes skutečnost, že mainstreamová média to nezveřejňují: zdá se, že mají epidemii zaneprázdněnosti příběhů o Rusku - o tom, koho obviňuje zvláštní prokurátor, zda existuje tajná dohoda mezi volební centrálou Trumpa a Ruska ... Správná odpověď zní „ne“. Dozvěděli jsme se to dávno, náš výbor to vyšetřoval. Fakta, která se staly veřejnými, jsme pořídili my, výborem pro  zpravodajství Sněmovny reprezentantů.

Považujeme za nezbytné zveřejnit důkazy, které jsme shromáždili. Dotazovali jsme se 70 osob. A věřím, že je to nutné zveřejnit před volbami. Zveřejnit - ve smyslu, že americké publikum, aby uvidělo, jakou práci jsme udělali, kolik bylo rozhovorů a co nám odpověděli na naše otázky. Domnívám se, že zde je nutná úplná transparentnost. Takže očekávám, že v příštích týdnech se zpřístupní materiály našeho výboru americké veřejnosti."


Fox News: Dovolte mi opakovat. To pozoruhodná zpráva! Máte v úmyslu odtajnit svědectví asi 70 lidí, které jste se vyslýchali ohledně údajné tajné dohody Trumpa s Ruskem.

Devin Nunes: "Ano. Některá z těchto tvrzení nejsou ani tajná. Některá jsou jen ve výboru. Ve skutečnosti - podle mého názoru – asi 70-80 procent není tajemstvím. A ta, která jsou, budou muset poslat řediteli Národního zpravodajství, aby je odtajnil. Doufáme však, že to bude trvat několik dní, a to bez běžné byrokracie, jinak toho před volbami nedosáhneme.

Ale jen kvůli úplné transparentnosti ... Vždyť je tu tolik dezinformací kolem tohoto katastrofálního "russiagate"! Proto musíme tuto informaci zveřejnit před volbami. Proto jsme požádali prezidenta Spojených států, aby odtajnil mnoho dalších dokumentů týkajících se nejen Bruce Ora (zaměstnance amerického ministerstva spravedlnosti), ale také příkaz k dohledu nad Carterem Pagem (bývalým pracovníkem Trumpova volebního štábu)."

Fox News: A zveřejní prezident tyto dokumenty před volbami v polovině volebního období?

Devin Nunes: "Myslím, že nemá na výběr. Prezident mluví hodně o tom, jak toto „ruské" vyšetřování zasahuje do jeho administrativy. A tady plně souhlasím s prezidentem. A v případě, že prezident chce, aby americký lid opravdu pochopil rozsah tohoto šetření, do jaké míry to zasahuje do života mnoho Američanů, jak nespravedlivé to je, tak nemá na výběr: musí odtajnit.


A ještě toto vám řeknu. Případ se pohybuje a naše zpravodajské agentury mají zájem o úplnou transparentnost. Protože jsme konfrontováni s tím, že mnoho Američanů žije v alternativním vesmíru, slepě věří těmto příběhům o Rusku. Mezi Američanů je jich hodně... Chápu, že pro vaše diváky to nemusí platit, ale budete šokováni, když zjistíte, kolik Američanů slepě věří příběhům o Rusku. A skutečně věří, že Donald Trump je řízen Vladimírem Putinem. Opravdu věří, že republikáni v Sněmovně reprezentantů jsou nějakým způsobem ovládáni Vladimírem Putinem. Vsadím se, že 10-15-20 procent Američanů tomu věří!"

Podle listu The Washingotn Post skutečně prezident trump nařídil ministerstvu spravedlnosti odtajnit část materiálu z vyšetřování tzv. „russiagate“.

(kou, prvnizpravy.cz, foxnews, foto: arch.)