Svátek má: Tereza

Zprávy

Velikost textu:

Může modernizované německo-ruské partnerství omezit americký vliv?

Může modernizované německo-ruské partnerství omezit americký vliv?

Rusko a Německo jsou dvěma největšími a nejdůležitějšími evropskými státy. Jejich vztahy v celé historii se pohybovaly od srdečnějších a lukrativnějších přátelství a spojenectví k hořkým střetům a smrtelným válkám.

Vladimir Putin a Angela Merkelová
14. září 2018 - 13:06
.
Zda pozitivně či negativně, rusko-německé vztahy z velké části ovlivnily politické vztahy v Evropě i ve světě. V roce 2018 to vypadá, že se věci znovu mění k lepšímu.

Srpnová návštěva Putina v Německu proběhla právě v době, kdy "protiruská politika" Evropské unie a NATO v mnoha zemích, které jsou součástí těchto aliancí, se blíží kolapsu, zdůrazňuje článek v Advance. Zejména političtí vůdci a vládnoucí elity v Maďarsku, Rakousku, Itálii otevřeně odmítají americkou politiku konfrontace s Ruskem a chtějí  někdo dříve, někdo  později  jít k usmíření a zlepšení vztahů s ruskou stranou.

Po nástupu Donalda Trumpa na post amerického prezidenta a jeho agresivní politika „America First“ ve vztahu ke zbytku světa, včetně Evropské unie a také Rusku (navzdory údajnému „spojení“ mezi Trumpem  a Ruskem), vidí mnoho Evropanů skutečnou povahu sankcí píše se v článku: "Ve skutečnosti se s pomocí sankcí snaží USA udržet svou globální hegemonii."

Vzhledem k tomu, že ostří protiruské evropské politiky se kromě Velké Británie a pobaltských států otupilo, tak i německá kancléřka neměla jinou možnost než „otočit“ vůči Rusku a jít cestou usmíření a obnovy partnerství , zdůrazňuje v článku.

Není náhodou, před několika dny, německý ministr zahraničí Heiko Maas uvedl, že v dlouhodobém horizontu by Evropská unie měla udržovat s Ruskem „dobré a důvěryhodné  vztahy“.

Merkelová sama pod tlakem Spojených států odsoudila "ruský zásah" nejpozději ze všech, ale kvůli vnějšímu a vnitřnímu tlaku se vše postupně mění, píše se v článku. Němečtí průmyslníci a podnikatelé chtějí volný obchod s Ruskem. Německá veřejnost, i když "není nadšená" Putinem jej, ale považuje za spolehlivějšího  partnera ve srovnání s Trumpem.


Setkání Merkelová a Putina  v srpnu bylo pragmatické povahy.

Nedávno německý diplomat Wolfgang Ischinger řekl, že čím déle Trump zůstane v Oválné pracovně, tím dříve Německo padne  „do rukou“ Ruska a Číny, píše Advance.

Důležitý „bod obratu“, podle autora, byla skutečnost, že Merkelová otevřeně podpořila projekt na výstavbu plynovodu „Nord Stream – 2.

Důvěryhodnost vztahů Ruska a Německa za poslední dobu byla oslabena, ale postupně se zotavuje - i situace na mezinárodní scéně je doslova „tlačí“ k sobě navzájem .  „Jsou z to národy z přirozených příčin odsouzené ke spolupráci,“ píše se v článku. Pokud budeme hovořit o vztahu německé kancléřky a ruského prezidenta, je třeba poznamenat, že Merkelové politická kariéra se chýlí ke konci, zatímco Putin „ještě mnoho let zůstane,“ píše Advance.

(rp,prvnizpravy.cz,advance,foto:arch.)