Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Na místě bývalého nacistického tábora vyroste továrna na špek

Na místě bývalého nacistického tábora vyroste továrna na špek

Známá rakouská firma na špek a uzeninu Handl Tyrol chce postavit továrnu na místě bývalého nacistického tábora nucených prací v Haimingu nedaleko Innsbrucku.

Ilustrační foto
17.únor 2017 - 21:23

Během 2.světové války v táboře byly stovky vězňů, kteří měli postavit  hráz pro vodní elektrárnu. Pozemek patřil rakouské energetické společnosti Tiwag.

Společnost  Tiwag byla založena v roce 1924 a od té doby rozvíjela byznys spojený se získáváním elektřiny z obnovitelných zdrojů, převážně z vodních elektráren.

Místní obyvatelé kritizují výstavbu továrny na místě nacistického tábora nucených prací.

Kromě toho skupina  místních obyvatel a dědiců bývalých vlastníků půdy v této oblasti zpochybňuje  regulérnost prodeje pozemků pro Handl Tyrol  s tvrzením, že byli nuceni pozemek prodat za nízké výkupní ceny nacistům. Říkají také, že prodej byl podmíněn  zárukou, že budou využity pro výstavbu elektrárny a  s tím společnost  Handl Tyrol nemá nic společného.

Nicméně, komise po válce zjistila, že pozemky byly zákonným způsobem získány firmou Tiwag  a že dědici majitelů pozemků by neměli dostat odškodnění.

Handl Tyrol tvrdí, že spor se vede mezi Tiwag a bývalými vlastníky a Handl Tyrol je nyní podle práva  vlastníkem a její plány na výstavbu továrny by se neměly odkládat.

Tábory nucených prací byly využívány v celém nacistickém Německu a Němci okupované Evropě během  druhé světové války.

Milióny Židů a dalších etnických skupin byly oběťmi nucených prací. Ještě před válkou nacisté umisťovali  nepohodlné lidi do táborů nucených prací.

BBC: Na holocaustu se podíleli i polští železničáři


Problém s farmou na mistě bývalého romského tábora v Letech, řeší česká vláda již několik let, píše anglický Daily Mail. 327 lidí tam zemřelo a mnozí další byli odvezeni do nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim.

Jen asi deset procent z 10.000 Romů žijících na okupovaném území Československa přežilo válku.  Současná 250.000 silná romská menšina se potýká s rozsáhlými předsudky, píše Daily Mail.

(rp,prvnizpravy.cz,thelocal,dailymail,foto:arch.)