Svátek má: Laura

Zprávy

Velikost textu:

Naftogaz poněkud předčasně oznámil cenu tranzitu ruského plynu!

Naftogaz poněkud předčasně oznámil cenu tranzitu ruského plynu!

Naftogaz Ukrainy oznámil tarify za přepravu ruského plynu na období 2020-2024, uvádí Segodňa.ua s odkazem na tiskovou službu společnosti. Podle Rusů je to poněkud předčasné.

Ilustrační foto
22. září 2019 - 07:20

Podle Naftogazu bude při rezervaci 60 miliard krychlových metrů tranzitní kapacity ukrajinské přepravní soustavy plynu sazba 3,21 dolaru za tisíc metrů krychlových plynu na sto kilometrů a při rezervaci 90 miliard krychlových metrů to bude stát 2,56 dolaru.

V roce 2019 dosáhla sazba za tranzit plynu 2,61 dolaru za tisíc metrů krychlových paliva. Tato částka zahrnuje daň z přidané hodnoty.

Ve čtvrtek se v Bruselu konaly tripartitní konzultace o tranzitu plynu za účasti zástupců Ruska, Ukrajiny a EU, na nichž Moskva navrhla Kyjevu prodloužit smlouvu jen dočasně na rok 2020. Podle něj je Rusko ochotno přistoupit na evropskou plynárenskou legislativu, ale především ji musí implementovat Kyjev. Proto ona „dočasnost“.


Po jednáních ruský ministr energetiky Alexander Novák uvedl, že strany diskutovaly mimo jiné o možných objemech dodávek plynu, a sporech Naftogazu a Gazpromu.

Stávající smlouvy na dodávku a tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu vyprší na konci roku 2019. Strany jednají o možnosti uzavření nové dohody a jejích parametrech na tripartitních jednáních.

Před zasedáním v Bruselu ministr energetiky a životního prostředí Ukrajiny Oleksij Oržel uvedl, že Kyjev podpoří postoj Evropské komise: Gazprom zajistí tranzit na deset let s průměrným ročním objemem 60 miliard kubických metrů plynu. Dalších 30 miliard kubických metrů ročně zůstane k dispozici jiným společnostem nebo krátkodobým smlouvám společnosti Gazprom.

Podle ruských odborníků však Ukrajina ne zcela pochopila situaci tím, že se snaží Rusku diktovat podmínky nové smlouvy. Zvláště zdůraznili, že se Moskva může plně vyhnout tranzitu svého plynu  přes Ukrajinu do Evropy a proto je v každém případě nutný kompromis.

Moskva poznamenala, že dohoda by měla být pro Rusko komerčně atraktivní. Kromě toho by Kyjev měl předložit plán modernizace svého systému přepravy plynu.

Rusko také trvá na tom, aby Gazprom a Naftogaz ukončily spory v mezinárodních rozhodčích řízeních.

(kou, prvnizpravy.cz, segonya.ua, foto: arch.)