Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

National Interest o rysech ruských „vražedných tanků"

National Interest o rysech ruských „vražedných tanků"

Časopis The National Interest identifikoval pět málo známých rysů ruských „vražedných tanků" - T-72, T-80 a T-90.

Ruský tank T-90M
11. listopadu 2018 - 10:10

Jak uvedl odborník publikace Charlie Gao, díky těmto charakteristickým rysům získala bojová vozidla zvláštní „vitalitu a smrtící efekt".

Ruské tanky T-72, T-80 a T-90 se mohou zdát velmi podobné. Všechny jsou určeny pro tříčlennou posádku, mají automatické systémy nabíjení, 125 mm dělo s hladkým vývrtem a relativně malé rozměry ve srovnání se západními analogy, napsal The National Interest.

Návrh těchto „zabijáckých tanků" se však neomezuje na jejich jednoduchý vzhled. Existuje mnoho malých vlastností, které zvyšují přežití a smrtící účinnost těchto bojových vozidel.
 
1. Moderní systém řízení palby "Ainet"
 
Exploze projektilu ve vzduchu je jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak zvýšit jeho účinnost proti pěchotě. Komplex „Ainet“ přidává tuto funkci k již působivým vysoce explozivním nábojům T-90A, T-80UK a T-80UE-1. Tento systém lze navíc použít proti vrtulníkům za předpokladu, že je střelec může sledovat.
 
„Ainet" má laserový dálkový zaměřovač. S ním střelec určuje vzdálenost k cíli. Pak, těsně před výstřelem, tato data vstupují do elektronické rozbušky projektilu, vysvětluje publikace.
 
2. Automatická detekce a sledování cíle
 
Za posledních 20 let se pozorovací zařízení na moderních tancích vyvíjely skokově. Použití digitální technologie  přidalo mnoho funkcí, které nebyly dostupné pro mechanické nebo elektromechanické modely. Zvýšení úrovně přiblížení je jednou z výhod, ale automatické rozpoznání a sledování cíle umožnilo střeleci opravdu snadno pracovat.
 
Tento mechanismus využívá logické a optické rozpoznávací systémy spojené s digitálním systémem věžového řízení pro sledování cílů. Cíle musí být nejprve „označeny" střelec, ale díky této střelbě na pohybující se cíle je mnohem přesnější, protože tak vyrovnává faktor lidské chyby.
 
Veškeré ruské tanky vybavené multikanálovým zaměřovačem „Sosna-U“ tuto vlastnost mají. Zejména je tento systém instalován na T-72B3, T-80BVM a T-90M, zdůraznil National Interest.


3. Prostředky k boji proti napalmu
 
Vysoce hořlavé látky, jako je benzín nebo napalm, byly vždy pro tanky nebezpečné. SSSR předpokládal použití těchto nástrojů, pokud se studená válka dostane do horké fáze. Zvláště kvůli k tomu, že Spojené státy americké ve Vietnamu aktivně používaly napalm.
 
Tento hořlavý výrobek by mohl poškodit motory tanků a tavit důležité kontrolní kabely. V důsledku toho byl stroj potenciálně zbaven příležitosti využít externí osvětlení a instalace pro vypouštění kouřových granátů.
 
Pro boj s touto hrozbou vytvořili sovětští odborníci zvláštní systém „Soda“. Přes „fantazijní jméno" byl tento systém velmi jednoduchý. Vylepšení kabeláže bylo umístěno v kovových trubkách. Na převodovku byla vložena mřížka s malými otvory, aby nedošlo k úniku. Ochranné kovové rámy s azbestovou látkou chrání potrubí před vnějšími palivovými nádržemi.
 
„Soda" v nějaké podobě byla instalována na všech sovětských a ruských tancích od doby T-62, upozornil NI.
 
4. Speciální přívod vzduchu na T-80 pro „rychlou jízdu"
 
T-80 byl vyvinut s ohledem na taktickou mobilitu. Jeho motor s plynovou turbínou nejen umožnil, aby tank uskutečnil neuvěřitelné skoky a manévrování na nerovném terénu, ale také vyvinul velkou rychlost na silnici.
 
Pro zvýšení této schopnosti byl T-80U vybaven speciálním přívodem vzduchu umístěným na věži. Jeho funkcí je zlepšení kvality a rychlosti průchodu vzduchu turbínou tak, aby fungovala mnohem účinněji.

 
5. Dálkově ovládaná kulometná instalace na T-90
 
Další zbrojní systémy mohou být užitečné k ochraně tanků v městských oblastech před pěchotou a lehce obrněnými vozidly. Americký Abrams obdržel stabilizovaný kulomet M1A2 TUSK až po roce 2000, kdy byla věž stroje vybavena bojovým modulem CROWS.
 
Naopak, T-90 měl od samého počátku velící protiletadlový kulomet. Přestože mechanismus není stabilizován vodorovně, poskytuje stabilní střelbu za předpokladu, že se věž nepokouší sledovat jiný cíl bez ohledu na velitele.
 
Na novém T-90M je kulomet velitele plně stabilizován, uzavřel The National Interest.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)