Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

National Interest připomněl Spojeným státům, kdo vlastní Krym!

National Interest připomněl Spojeným státům, kdo vlastní Krym!

Je nepravděpodobné, že by se Rusko někdy vzdalo Krymu, takže USA by neměly stavět svoji strategii na ahistorickém neoliberálním základě.

Ilustrační foto
16. ledna 2018 - 04:20

Napsal to profesor Lyle Goldstein, přednášející na americké Naval War College v Newportu pro The national Interest.

Rusko a Krym jsou spojeny dlouhou společnou historií - polostrov se stal ruským již v roce 1783, připomněl autor článku. Rusové opakovaně bránili Krymu v krvavých bitvách proti Británii, Francii a Osmanské říši v Krymské válce a proti nacistickému Německu během druhé světové války.

Tyto události mají dlouhý historický význam a dnes, stejně jako když se Británie a Francie zapojily do Krymské války za účelem dosažení stejného cíle, který po desetiletí přijalo NATO kvůli zastavení údajné „ruské agrese“, uvedl Goldstein. Podle jeho názoru ohrožení bezpečnosti Evropy nyní představuje převážně migrační krize a terorismus, a nikoliv Moskva.


Přičemž v XIX. Století Američané podporovali boj Ruska za jeho území. USA dokonce poslaly na poloostrov zbraně a střelivo, stejně jako dobrovolníky a lékaře. „Skutečnost, že Spojené státy dávno zcela vážně přijímaly ruské vlastnictví Krymu, jasně ukazuje na jejich podivnou současnou politiku v Eurasii i jinde ve světě, založenou na pokusu vyvrátit nárok Moskvy na poloostrov získaný krví v Černém moři,“ uvedl profesor.

Všichni to dobře vědí, ale ignorují skutečnost, že Krym byl převeden na ukrajinskou SSR teprve v roce 1954, připomněl autor článku. „To bylo v mnoha ohledech nesmyslným krokem a Nikita Chruščev zřejmě nemohl předvídat jeho následky," poznamenal. Moskva už velmi dlouhou dobu ovládá poloostrov a je nepravděpodobné, že by ho opustila, takže nemá smysl s upínat k bezvýsledným nadějím, domnívá se autor.

„Hlubší znalost historie by mohla pomoci americkým politikům zastavit proces „volného pádu“ vztahů Ruska s USA, který ohrožuje Ukrajinu, Evropu a celý svět," uzavřel Goldstein.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)