Svátek má: Bořek

Zprávy

Velikost textu:

National Interest: Proč se americká armáda obává ruských „Kalibrů"

National Interest: Proč se americká armáda obává ruských „Kalibrů"

Ruské řízené střely „Kalibr" mají vlastnosti, které silně znepokojují námořní síly západních zemí, napsal The National Interest.

Odpal "Kalibru" na moři
16. ledna 2019 - 04:20

Za prvé, tyto střely letají nízko, téměř kloužou nad hladinou vody, aby se tak vyhnuly detekci radarovým zařízením nepřítele a neposkytly cílům dost času na to, aby reagovaly na hrozbu.

Za druhé, „Kalibr“ je univerzální a dokonce i ty nejmenší válečné lodě, jako jsou korvety, mohou být systémem vybaveny.

Americké zpravodajství zná technické vlastnosti stávajících úprav „Kalibrů", dodává publikace. V roce 2015 agentura Spojených států pro námořní rozvědku analyzovala schopnosti „Kalibrů“ a upozornila na skutečnost, že rakety jsou schopny uzavřít poloměr od Francie do Íránu a Kazachstánu.


„Účinnost válečné lodi není určena samotnými raketami - vyžaduje to radarové a řídící systémy. Nicméně vzhledem k tomu „Kalibr“ může přeměnit i malou loď na platformu pro zničení lodí a pozemních cílů, zůstávají mocným nástrojem ruského námořnictva," uvedl článek.

Raketové střely „Kalibr" byly původně vyvinuty pro výzbroj nejnovějších víceúčelových jaderných ponorek projektu 885 „Jasen". Mezitím se začali systémem vyzbrojovat ponorky projektu 636, k nimž například patří „Velký Novgorod“, a povrchové lodě.

Dosah „Kalibrů" je asi 2,5 tisíc kilometrů (hovoří se ale i o verzi s dosahem až 4,5 tisíce kilometrů s hlavicí o hmotnosti 1 tuny). Poprvé byly použity proti militantům v Sýrii dne 7. října 2015. Tehdy raketová loď projektu 11661K „Dagestan" a malé raketové lodě projektu 2163 „Grad Svjažsk", „Veliký Ustjug" a „Uglich" vypustily 26 střel z oblasti  Kaspického moře.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)