Svátek má: Štěpánka

Zprávy

Velikost textu:

Německá lékařka předpokládá zhroucení zdravotnictví do pár týdnů!

Německá lékařka předpokládá zhroucení zdravotnictví do pár týdnů!

Prognózy hostů německé talk show „Anne Will“ o epidemii koronaviru nejsou podle německé televize N-TV nijak optimistické.

Ilustrační foto
25. března 2020 - 11:06

Vedoucí lékařka Wolfsburgské nemocnice věří, že do zhroucení zdravotnictví zbývá několik týdnů. V této souvislosti většina účastníků rozhovoru podpořila zákaz opouštět domovy, který byl v neděli nařízen v celém Německu, ale je těžké říci, jak dlouho bude epidemie trvat.

Koronavirus zachvátil Německo, konstatoval německý televizní kanál N-TV. Restaurace, obchody a veřejné instituce jsou zavřené, akce jsou zrušeny. Úřady rozhodly o dvoutýdenním úředním zákazu zbytečného opouštění domovů, do karantény byla umístěna i kancléřka Angela Merkelová.

Mnoho lidí si klade otázku, jak to všechno končí. Hosté talk show „Anne Will“ se pokusili najít odpověď. Pesimistická analýza doktorky Bernadett Erdmannové zněla obzvlášť znepokojivě. Domnívá se, že zákaz opustit důmovy zavedený v neděli po celé zemi je správný. Současně se hlavní lékařka Wolfsburgské kliniky domnívá, že toto rozhodnutí bylo přijato opožděně.

„Obávám se, že jsme několik týdnů od zhroucení, protože už nemůžeme zaručit poskytování lékařské péče," řekla Erdmannová. Nemocnice již trpí akutním nedostatkem personálu ve všech oborech. Problémem je také nedostatek ochranných prostředků. Podle Erdmannové budou rezervy její nemocnice stačit na týden. Kromě toho ji znepokojuje další aspekt - sociální izolace lidí. Podle vedoucí Wolfsburgské kliniky to v brzké době povede ke zvýšení počtu pacientů s depresí a ke zvýšení počtu sebevražd. Věří, že přibude také více případů domácího násilí.


Mohou přísná opatření ohledně vycházení na ulici, jako v Bavorsku, pomoci omezit virus? Opuštění domu je povoleno, pouze pokud existují dobré důvody. Bavorský premiér Markus Söder, který přijal účast na šou videospojením, obhajoval potřebu takových opatření blízkostí jeho federální země k Rakousku a Itálii, kde je koronavirus obzvláště nekontrolovatelný. Podle něj je důležité nedovolit zvýšení počtu infikovaných. „Neexistuje důvod k váhání nebo otálení," řekl Söder. Odmítl předpovědět, jak dlouho budou současná opatření trvat.

Vedoucí kanceláře kancléřky Helge Braunová, k tomu také neřekla nic definitivního. Je nutné neustále analyzovat situaci a přijímat příslušná opatření, uvedla šéfka krizového štábu německé vlády v boji proti koronaviru. Braunová nepovažuje právě vydaný zákaz odchodu z domova za trest. V prvních dnech mnozí nepřijali doporučení vlády, ale každý den se populace chová stále více a více uvědomněle. Nicméně těch pár, kteří nedodržují doporučení úřadů, ohrožují velké množství lidí, zdůraznila Braunová. Proto je zákaz odchodu z domova správnou cestou, je přesvědčena.

Jak dlouho může epidemie koronavirů trvat, kovořila viroložka Melanie Brinkmannová. Z pohledu profesorky na Technické univerzitě v Braunschweigu je realistické věřit, že vakcína se objeví příští rok. Není však možné dodržovat vládní omezující opatření po tak dlouhou dobu. „Musíme se soustředit na ochranu ohrožených skupin," řekla Brinkmannová. Jsou tím míněny starší lidé a lidé s chorobami. Na rozdíl od zbytku populace by se bezpečnostní opatření vůči nim neměly oslabovat.


Do budoucna se dívá předseda Svazu pracovníků kriminální policie v Německu Sebastian Fiedler. Nepochybuje o tom, že po koronaviru bude život pokračovat. Proto je nyní důležité vést diskuse o tom, jak by měla být po epidemii organizována koexistence. Důležitá je také soudržnost společnosti. Jako pozitivní příklad uvedl Fiedler spolupráci různých stran v zemském parlamentu Severního Porýní-Vestfálska a ve spolkovém sněmu. V tom ho podpořil premiér Sárska, Tobias Hans, podle kterého, současná krize přinese ještě hodně více problémů, dodala německá televizní stanice N-TV.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: arch.)