Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Německý poslanec obvinil EU ze „smrti“ jaderné dohody s Íránem

Německý poslanec obvinil EU ze „smrti“ jaderné dohody s Íránem

Společný komplexní akční plán (JCPOA) pro íránský jaderný program je z velké části mrtvý, protože evropští partneři neudělali nic, aby ho zachránili.

Alexander Neu, poslanec Bundestagu
14. ledna 2020 - 10:10

Prohlásil to Alexander Neu, poslanec a oficiálního zástupce frakce Die Linke pro otázky zahraniční politiky v německém Bundestagu.

Spojené státy minulý rok odstoupily od dohody s Íránem o jaderném programu a obnovily sankce proti této zemi. Teherán oznámil postupné snižování svých závazků vyplývajících z dohody. Evropští účastníci této transakce uvedli, že si ji chtějí udržet.

„Dohoda je v zásadě mrtvá. Je mrtvá, protože ji Spojené státy jednostranně od ní odstoupily v květnu 2018, čímž došlo k porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Dohoda je do značné míry mrtvá, protože evropské strany - Velká Británie, Francie a Německo, - které ji chtěli nadále podporovat a slíbili to Íránu, nedodržely své sliby a nakonec se řídi americkou linií,“ uvedl poslanec.

Podle Neu „mechanismus finančního vypořádání INSTEX stále nefunguje“, zatímco evropská hlavní města obviňují „hlavně Írán“ z porušování dohody, ačkoli „postupné odstoupení Íránu od dohody dává Evropanům šanci konečně něco udělat, aby byla dohoda zachráněna, ale Evropané nic nedělají.“

Předtím americký prezident Donald Trump uvedl, že ručící země by měly odstoupit od Společného souhrnného akčního plánu pro íránský jaderný program a pracovat na nové dohodě. Samotný Washington oznámil své stažení z JCPOA 8. května 2018.


Vztahy mezi USA a Íránem se zostřily se po smrti íránského generála Kásima Sulejmáního v Iráku začátkem ledna v důsledku americké speciální operace. Írán v reakci vystřelil rakety na základny v Iráku, kde se nachází americká armáda. Podle Washingtonu nebyl žádný z občanů USA zraněn. Po údery Washington řekl, že se omezí na zavedení nových sankcí. Trump dále řekl, že Spojené státy nechtějí využívat svou vojenskou moc, hospodářské sankce jsou nejlepším odrazujícím prostředkem vůči Íránu.

Ve čtvrtek německý ministr zahraničí Heiko Maas uvedl, že slova Trumpa v souvislosti s íránskou krizí vedla k výraznému uvolnění situace, a že je nezbytný dialog o JCPOA, protože tato dohoda dosud zaručovala íránské odmítnutí atomových zbraní. Maas také vyjádřil solidaritu s Trumpem v ohledně „rozhovorů o íránské regionální úloze, íránském programu balistických raket“, a zdůraznil, že EU opakovaně kritizovala Teheránský program a politiku v regionu.


Podle Neu jsou tato prohlášení Berlína součástí „naprosto falešné politiky, která vede k předvídatelnému krachu“, kritika Íránu vyvolává dojem, že pouze Islámská republika sleduje své vlastní prozatímní zájmy na Blízkém východě a „Američané a EU je (údajně) nemají“. Německý poslanect dodal, že pouze Rusko a Čína jako členové Rady bezpečnosti OSN nemohou „vyřešit tento problém a zachránit dohodu“, protože bez podpory USA je to stěží možné.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)