Svátek má: Bořek

Zprávy

Velikost textu:

Newsweek: Americké koaliční jednotky kvůli Íránu zvýšily pohotovost!

Newsweek: Americké koaliční jednotky kvůli Íránu zvýšily pohotovost!

Zástupce Ústředního velitelství ozbrojených sil USA popřel v úterý prohlášení britských představitelů, že Írán není žádnou hrozbou, uvedl Newsweek.

Ilustrační foto
16. května 2019 - 04:20

Podle publikace americká armáda získala posilu 120 tisíc vojáků, stejně jako letadlových lodí a bombardérů proti Teheránu, který obvinil Washington, že chce rozpoutat válku.

V úterý britský generálmajor Christopher Ghika, zástupce velitele koalice pod vedením USA, v rozhovoru prohlásil, že armáda nezaznamenala „zvýšení úrovně hrozby ze strany íránských ozbrojených sil v Sýrii a Iráku“, napsal Newsweek.
 
Později toho dne zástupce Ústředního velitelství ozbrojených sil USA (CENTCOM) uvedl, že Ghikovy komentáře „odporují spolehlivě identifikovaným hrozbám ze strany Íránem podporovaných sil v regionu, o kterých mají informace zpravodajské služby USA a spojenci“. Zpráva také uvedla, že CENTCOM „zvýšil úroveň pohotovost všech sil účastnících se operace v Iráku a Sýrii“ a nadále „pozorně sleduje důvěryhodné a pravděpodobně přímé hrozby americkým silám v Iráku“.
 
Jak americký časopis poznamenal, Pentagon jen zřídka otevřeně kritizuje svého blízkého spojence, ale poté, co syrští Kurdi v březnu za podpory koalice převzaly pevnosti IS, se USA zaměřily na Írán. I když se obě země aktivně účastnily boje proti ISIS v Iráku a Sýrii, obviňují se ze sledování vlastních zájmů na Blízkém východě.
 
Po prezidentském poradci pro národní bezpečnost Johnu Boltonovi, který oznámil sérii „vystupňujících signálů a hrozeb“ z Íránu na úkor zájmů USA, poslal CENTCOM útočnou skupinu vedenou letadlovou lodí Abraham Lincoln a skupinu taktických bombardérů na Blízký východ. Podle amerického vydání v neděli, týden po tomto prohlášení, neznámé osoby zaútočily na čtyři komerční tankery 160 km od Hormuzského průlivu, který hraje velkou roli v námořní přepravě ropy a je příčinou neshod mezi Washingtonem a Teheránem.


Ve středu, na výročí Trumpova rozhodnutí odstoupit od jaderné dohody z roku 2015, Teherán oznámil, že pozastavuje provádění některých jejích bodů. Navzdory skutečnosti, že OSN opakovaně prohlásila, že Írán dodržuje podmínky dohody, podporované Čínou, EU, Francií, Německem, Ruskem a Spojeným královstvím, uvalily Spojené státy rozsáhlé sankce, aby podkopaly mezinárodní obchod s touto zemí.
 
Na setkání s ministry zahraničních věcí evropských zemí, které dohodu podepsaly, a za přítomnosti ministra zahraničí USA Mika Pompea, britský ministr zahraničí Jeremy Hunt řekl: „Jsme velmi znepokojeni rizikem, že konflikt může nastat náhodou." Ačkoli, podle Pompea, mezi Washingtonem a Londýnem „není žádný nesouhlas nad hrozbou z Íránu", Hunt zdůraznil, že jeho země „bude i nadále podporovat jadernou dohodu", protože ji považuje za „společný bezpečnostní zájem".
 
Mezitím, podle Newsweeku, Teherán s podporou Pekingu a Moskvy vyzval Evropu, aby splnila své smluvní závazky a navázala obchod, navzdory jednostraannému tlaku ze Spojených států. Iránští představitelé také obvinili Washington, že se úmyslně snaží vyvolat válku mezi oběma zeměmi.

Zároveň se publikaci podařilo potvrdit informaci, že na základě rozhodnutí Boltona, ministr obrany Patrick Shanahan rozpracoval plán možného útoku na Írán i odražení útoku. Uvádí se, že Spojené státy podnikly takový krok, aby donutily Teherán k tomu, aby zasedl k jednacímu stolu o jaderné dohodě, i když doposud se Trumpova administrativa střetává pouze s tvrdohlavým odporem.
 
Podle amerického časopisu Trump dříve označil zprávu o poslání 120 000 vojáků do Íránu jako „falešnými zprávami“ a dodal, že kdyby na to přistoupil, poslal by tam mnohem více vojáků. Publikace citovala stanovisko poradce íránského prezidenta Hesamodina Ashny, který napsal americkému prezidentovi na Twitteru: „Chtěli byste s Íránem lepší dohodu. Vypadá to, že místo toho dostanete válku. To se stane, když budete poslouchat „knír" (Boltona)."

(kou, prvnizpravy.cz, newsweek.com, foto: arch.)