Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Nová Aliance míru: Trump by měl pozvat Putina do NATO!

Nová  Aliance míru: Trump by měl pozvat Putina do NATO!

Americký prezident Donald Trump by mohl revidovat východní politiku USA a otevřít novou kapitolu ve vztazích mezi USA a Ruskem,radí v článku na německém webu Handelsblatt Margarita Mathiopoulosová a Denis MacShane.

Donald Trump, americký prezident
5. prosince 2019 - 03:20

Před 50 lety Willy Brandt obrátil pohled demokratického světa na Rusko vzhůru nohama. Jeho Ostpolitik umožnila realistickou politiku vůči Moskvě. Inspirováni tím Richard Nixon a Henry Kissinger zahájili svou vlastní verzi détente, která změnila svět slavnostním otevřením Číny před 40 lety.

Dnes je Evropa v problémech: Německo čeká na svět po Merkelové a Británie s Brexitem skončí s geopolitickými  úvahami, pouze francouzský prezident Macron je připraven myslet mimo svou zem. Zabývá se alarmující bezpečnostní situací v Evropě a vyzývá k „nové bezpečnostní architektuře mezi EU a Ruskem“. Evropská bezpečnostní architektura zabudovaná do ruské obranné architektury by však znamenala konec NATO.

Macronova útočná kouzla proti Vladimíru Putinovi, jeho provokativní diagnóza „mozkové smrti“ Aliance a jeho pochybnosti o kolektivní povinnosti pomoci jsou zdrojem obav, že Američané již nemohou Evropě pomoci v příští krizi. Toto je šance Donalda Trumpa na novou americkou ostpolitiku založenou spíše na realismu než na zbožném přání: jako je neideologie a neintervence, by měl učinit historický krok a vyzvat Rusko, aby se stalo členem NATO; Na oplátku se Putin zaváže zastavit agresi vůči Ukrajině.
 
Se zahájením nové Ostpolitiky by mohl prezident Trump otevřít novou kapitolu ve vztazích mezi USA a Ruskem a uzavřít novou „alianci míru“ s Ruskem, v níž za evropskou bezpečnost nesou odpovědnost Američané a Rusové; USA by také zahájily opětovné vyvážení globální  bezpečnosti.

Zaprvé, nové „spojenectví míru“ by znamenalo transformaci NATO na transatlantickou bezpečnostní organizaci od Vladivostoku do Lisabonu, zadruhé, opětovné otevření rozhovorů o jaderném odzbrojení a zatřetí by se transatlanticko-ruská obranná aliance mohla stát součástí budoucího trojstranného dialogu mezi Washingtonem, Moskvou a Pekingem. protože tyto tři jaderné mocnosti mají zvláštní odpovědnost za mír v 21. století.Jak může Aliance pro mír vypadat

Pokud chce americký prezident dosáhnout úspěchu této nové aliance, je zapotřebí odvážná diplomacie s takzvaným formátem „Normandie“. Provedení  Minské dohody z roku 2015 je nezbytné.

Ukrajinský prezident Zelenskij by měl signalizovat, že Kyjev uzná ruskou anexi Krymu výměnou za ruský souhlas s reintegrací Donbasu na Ukrajinu bez zvláštního postavení. Poté by se uvolnila cesta ke zrušení sankcí proti Moskvě a Rusku jako osmému členovi zpět do kruhu summitu G7.

Nová „Aliance míru“ by zřídila záruku asistence pro evropskou bezpečnost ve Washingtonu a Moskvě, jakož i zásady vzájemného respektu, parity a rovného zacházení. Samotná smlouva by převzala všechny články NATO, na kterých se členové shodnou; Článek 5 by byl povinný pro všechny; zvláštní doložka by umožnila Washingtonu, Moskvě a všem evropským členským státům neshodnout se na bezpečnostních otázkách mimo evropské území.

Brusel by zůstal ústředím nové bezpečnostní aliance a přidalo by se druhé sídlo v Rusku. Každé velitelství by vedlo současně jeden americký a jeden ruský čtyřhvězdičkový generál. Generální tajemník bude i nadále evropský.


Nová „Aliance pro mír“ je ve strategickém zájmu USA, Evropy a Ruska: posiluje transatlantickou alianci, protože Moskva již není protivníkem, ale garantem evropské bezpečnosti, a nová politika zadržování mezi Washingtonem a Moskvou by současně mohla zapojit Peking do nového trojstranného dialogu o rozhovorech o jaderném odzbrojení.

Stejně jako Richard Nixon prosazoval svět prostřednictvím své politiky détente s Čínou, může nový Ostpolitik Donalda Trumpa učinit svět „bezpečnějším pro mír“ v 21. století.

Pozn.: Přes všechny spory se členové NATO dohodli na jedné linii. Společný nepřítel: Čína. Zákaz 5G pro Huawei nebyl schválen.Margarita Mathiopoulosová je hostující profesorkou na Katedře diplomacie Čínské univerzity pro zahraniční věci v Pekingu; Denis MacShane byl britským ministrem pro Evropu.

(rp,prvnizpravy.cz, handelsblatt,foto:arch.).