Běloruská opozice uvedla, že Šišova zabily běloruské úřady. Ukrajinská policie se přiklání k verzi sebevraždy, píše se v článku ukrajinského webu Strana.ua.

Je také známo, že organizace v čele s Bělorusem byla úzce spojena s jedním z velitelů azovského pluku, přezdívaného „Boatswain“. 

Jedna skutečnost v tomto příběhu je trapná - Vitaly Šišov není příliš známý aktivista. Politické důvody jeho smrti proto nelze tak snadno rozeznat. Snad kromě touhy vytvořit záminku pro další informační útok na běloruské úřady v předvečer výročí zahájení protestních akcí 9. srpna. 

„Strana.ua“ se pokoušela zjistit, co je známo o smrti běloruského aktivisty v Kyjevě.

Zmizení a smrt Shishova

Vedoucí běloruského domu v Kyjevě zmizel v pondělí během ranního běhu. Odešel z domu ve sportovní uniformě a už se nevrátil. Z jeho mobilního telefonu bylo provedeno několik hovorů, ale Šišov s nikým nemluvil. 

Dívka, se kterou Vitaly žije, se obrátila na policii. 

V místě bydliště byla organizováno hledávání - Šišov žil v kyjevské čtvrti Svyatoshinsky, na předměstí, vedle obytné čtvrti „Chaika“. Pole bylo pročesáno, ale nikdo nebyl nalezen. 

Kamery zaznamenávaly, jak odešel z domu na běh v 9 hodin. V 10 se měl vrátit.

Nelze ho kontaktovat, telefon je odpojen od sledování polohy (účet Google). Neměl hodinky ani fitness náramek. Vysledoval telefon do věží, ale vyhledávací náměstí je příliš velké.

Zavolali policii, zavolali SBU. Přišli psovodi a se psy prohledávali les. Nic nenašli, “ situaci přenesl telegramový kanál běloruského domu.

A v úterý ráno policie oznámila, že našla tělo běloruského aktivisty. Šišov se oběsil (nebo byl oběšen) v jednom z parků okresu Svyatoshinsky. Jeho mobilní telefon byl na stejném místě - to znamená, že nešlo o loupež.

Policie zahájila případ podle článku „promyšlená vražda“ a tvrdí, že zvažuje verzi sebevraždy i vraždy pod rouškou sebevraždy. 

Zajímavý incident nastal se zprávou kyjevského státního zastupitelství o smrti Šišova. Nejprve řekli, že se uvažuje o verzi sebevraždy, a poté toto slovo odstranili a zbyl jen článek 115 - předem připravená vražda. 

Ve stejné době,  zdroj v „Strana“ Policie tvrdí, že ve skutečnosti neexistují žádné známky jiného činu než sebevraždy. 

Šel se proběhnout a nevrátil se. Vběhl do hlubin parku a oběsil se. Nedaleko leží mobilní telefon. Na jeho těle nejsou viditelné stopy násilí," uvedl zdroj.

Podle něj na první pohled vypadá incident jako sebevražda.

„Zatím není důvod říkat, že se jedná o zinscenovanou sebevraždu. Poblíž byl telefon. Je pravda, že dívka zesnulého během prvního výslechu tvrdí, že v předvečer  smrti neměl žádné deprese a netrpěl úzkosti . To ale může znamenat cokoli. Mohl být uzavřen, nechtěl se zranit a živil v sobě myšlenku sebevraždy," říká zdroj.

Později vedoucí národní policie Igor Klimenko uspořádal tiskovou konferenci, kde uvedl, že sebevražda je první verzí a pokus vydat vraždu za sebevraždu druhou. 

Řekl také, že na těle zesnulého Bělorusa jsou odřeniny, které jsou charakteristické pro osobu, která upadla.

Jak padl a proč - Klimenko zatím neví, probíhají vyšetření. Je ale známo, že pod místem, kde se Šišov oběsil (nebo byl pověšen), je pařez. Teoreticky by z něj Vitaly mohl spadnout, kdyby se pokusil spáchat sebevraždu. Nebo ho zabijáci zatlačili na zem, odkud se objevily oděrky. 

Kdo je Vitaly Šišov

Moc se o něm neví. Narodil se v roce 1995 jako občan Běloruska.

Na svých sociálních sítích za pár let zveřejnil jen pár fotografií. Na Instagramu má fotografie hlavně z Homelu (Běloruska), dále z Kyjeva a Lvova. 

Do Kyjeva přišel v dubnu 2019, poté v lednu 2020 navštívil Lvov. V předvečer běloruských prezidentských voleb - opět v Gomeli. 

Ale v říjnu, poté, co v sousední zemi začaly protesty upadat, Vitaly zveřejňuje fotografii z Kyjeva s titulkem: „Přijetí současnosti“. 

Na podzim se Vitalij už podle všeho usadil na Ukrajině. Tuto informaci později potvrdil Běloruský dům - organizace v čele se Šišovem. 

Poslední fotografie z hlavního města je z běžeckého maratonu na Trukhanovově ostrově, který se konal v únoru. 

Tato fotografie je jediná, kde Vitaly nějak projevuje své politické postavení. Zbytek jeho fotografií - jak na Facebooku, tak na Instagramu - neobsahuje žádnou politiku ani symboly. 

Šišov od léta 2020 neaktualizoval svůj Facebook, případně vytvořil příspěvky pouze pro přátele. 

To znamená, že tento aktivista běloruské opozice nebyl příliš aktivní na sociálních sítích. A jako opozičník je znám jen v úzkých kruzích.

Facebooková skupina „Běloruský dom“ vedená Šišovem (přezdívka - Vitalij Vasiljevič) měla pouze 134 předplatitelů. Je tu poslední zpráva - jak Kyjevští Bělorusové oslavili den nezávislosti své vlasti. 

Běloruský dům provozuje také webovou stránku a telegramový kanál, kde pomáhá vysídlencům ze sousední země a například prodává trička s opozičními symboly. 

Současně dům nepracoval pod záštitou grantových struktur, ale samostatně přijímal dary na kartu Privatbank. Veřejná organizace byla zaregistrována v prosinci 2020.

Hlavní věc, která upoutá pozornost při studiu Šišovova životopisu, je jeho neveřejnost a málo známá až do okamžiku jeho smrti. Dokonce ani na kanálu YouTube běloruského domu není prakticky žádné video s Vitaly.

To znamená, že byl jedním z mnoha zcela obyčejných běloruských aktivistů, kteří sbírali peníze prostřednictvím různých semi-charitativních struktur. 

Sám Šišov řekl, že jejich organizace není nikomu dobře známá a je v „informačním vakuu“, soudě podle dnešního prohlášení běloruského domu. 

Byli jsme opakovaně varováni jak místními zdroji, tak našimi obyvateli v Bělorusku, před všemi druhy provokací až po únosy a likvidaci. Vitaly tyto varování stoicky a vtipně zpracoval s tím, že přinejmenším tímto způsobem BDU vyjde z infovakua, " telegram říká. kanál organizace.

Říká se, že Vitaly byl pod dohledem, a prohlášení o tom byla dříve předložena policii. Strážci zákona to popřeli. Šišovovi spolupracovníci ale říkají, že je před sledováním varovala i SBU.

Tato informace přišla také od SBU. Řekli, že bychom měli být opatrní, protože v Bělorusku existuje síť agentů KGB a všechno je možné. Vitaly mě požádal, abych se postaral o lidi, kteří jsou mu blízcí. Měl zvláštní předtuchu,“ řekl zástupce   běloruského domu" na Ukrajině Jurij Ščučko.

Mimochodem, tato organizace je podle  běloruské služby „Radio Liberty“ spojena s jedním z vůdců ultrapravicové strany „Národní sbor“ (a v minulosti - jedním z velitelů pluku „Azov“) ) Sergej Korotkič, přezdívaný „Boatswain“ (rodák z Běloruska). Jedním ze spoluzakladatelů je Rodion Bakulin, kolega „Boatswain“, občan Lotyšska. Mimochodem, Korotkič již na svém telegramu zveřejnil informace o smrti Šišova.


Jaké důsledky bude mít Šišovova smrt?

„Běloruský dům“ a další opoziční organizace již obvinily ze smrti Vitalije Šišova  Minsk. Argumentují tím, že nejde o sebevraždu, ale o „speciální operaci plánovanou KGB“.

Vitalik byl pod dohledem. Policie byla informována o skutečnostech. Také jsme byli místními zdroji a našimi lidmi v Bělorusku opakovaně varováni před všemi druhy provokací, včetně únosu a likvidace. Není pochyb o tom, že se jedná o operaci plánovanou Chekists k odstranění opravdu nebezpečného běloruského režimu.“ řekl v běloruském domě. 

Valery Slepučin, jeden z Šišovových spolupracovníků, říká totéž „Straně“.

Nejsem vyšetřovatel a nechci nějak předpokládat nějaké verze, ale pracují tam specialisté. Na základě informací, které máme, to může vypadat jako sebevražda, ale pro to musí existovat nějaké předpoklady, ale takové předpoklady Vitaly neměl, je naprosto pozitivní člověk. Nebyl ani doma, pomohl vytvořit diasporu a aktivně hledal příležitost pokračovat v boji proti dění v Bělorusku. Ano, jeho metody byly trochu radikální, ale přesto zkusil to. Kdo a kdo to potřeboval? Podle mě je odpověď zřejmá: někdo v Bělorusku se stále bojí i těch lidí, kteří už v Bělorusku nejsou, “řekl Valerij Slepučin. 

Ale zatím se jedná pouze o odhady, které nejsou založeny na faktech. Sečteno a podtrženo je následující:

Pokud se jedná o vraždu, pak je to samozřejmě demonstrativní - osoba byla oběšena, aniž by se pokusil někdo skrýt mrtvolu. 

Jak vidíme, běloruská opozice již říká, že toto je práce Lukašenkova režimu s cílem zastrašit protivládní aktivisty. 

Je třeba si myslet, že se k této kampani připojí úřady, ukrajinské i západní země. V důsledku toho je plná zvýšených sankcí vůči Bělorusku. A další zhoršení ukrajinsko-běloruských vztahů. 

Je nepravděpodobné, že by to Lukašenko nepochopil. Běloruské úřady proto nevidí velký smysl v zabíjení málo známé opoziční osobnosti.  

Další verzí vraždy je proto Lukašenka očernit a zavést proti němu nové sankce (to znamená, že zločin je dílem nepřátel běloruského prezidenta). Navíc právě za týden bude výročí začátku protestů v Bělorusku. V rámci samotné země navíc protesty již začaly upadat. Události, které se dějí v zahraničí, lze proto využít ke zvýšení pozornosti k datu.

Zda tomu tak je, bude záviset na průběhu vyšetřování na Ukrajině a na prohlášeních Západu k tomuto případu. 

Dosud však nikdo nevyloučil ani sebevraždu - nelze ji vyloučit, dokud nebude provedeno vyšetření těla Vitalije Šišova. A jak bylo napsáno výše, ukrajinská policie se přiklání k této verzi.

Ale jak bude tato sebevražda politicky formulována, to je další otázka, končí článek na webu Strana.ua.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:strana.ua)