Svátek má: Norbert

Zprávy

Velikost textu:

People's Daily o faktech a číslech rusko-čínské spolupráce

People's Daily o faktech a číslech rusko-čínské spolupráce

V posledních letech Čína a Rusko posílily dvoustranné vazby v odvětví obchodu, zemědělství a energetiky.

Ilustrační foto
22. září 2019 - 10:15

Článek People's Daily se nezmiňuje o vojenské spolupráci obou zemí, ale i tak je zřejmé, že úvahy Západu „vrazit klín“ mezi Rusko a Čínu bude jen těžko realizovatelný pokus.

Podle dosáhl obchod mezi Čínou a Ruskem v prvních pěti měsících letošního roku 41,6 miliardy dolarů, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nárůst o 1,9%.

Čína a Rusko posílily v nové éře dvoustranné vazby na úroveň komplexního partnerství a strategické interakce. Následující fakta a čísla ukazují, jak tyto dvě země posilují dvoustranné vazby v odvětví obchodu, zemědělství a energetiky.

Během šestého čínsko-ruského veletrhu Expo, které se uskutečnilo v červnu 2019 v Harbinu, správním středisku provincie Heilongjiang v severovýchodní Číně, bylo uzavřeno více než 380 transakcí v hodnotě přibližně 24,3 miliardy dolarů.


Za prvních pět měsíců letošního roku dosáhl obchod mezi Čínou a Ruskem 41,6 miliard dolarů, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku znamená nárůst o 1,9%.
 
Čína zůstává největším obchodním partnerem Ruska. V lednu až květnu letošního roku dosáhl ruský vývoz do Číny 21,5 miliard dolarů s ročním nárůstem o 1,4%, zatímco dovoz z Číny - 20,1 miliard dolarů s nárůstem o 2,5%.
 
Čína se stala jedním z hlavních vývozních trhů pro zemědělské produkty z Rusku. Za prvních pět měsíců roku 2019 dosáhl objem obchodu se zemědělskými produkty mezi oběma zeměmi 2,18 miliard dolarů, což je o 1,9% více než v předchozím roce.
 
Sojové boby významně přispěly k zemědělské spolupráci mezi Čínou a Ruskem. Hlavní celní ředitelství ČLR slíbilo rozšířit zdroje dovozu sojových bobů po celém Rusku a vyvinout lodní trasy, aby se zlepšily přepravní podmínky. V červenci čínské společnosti po moři dovezly z Ruska 4 400 tun sóji.

Energie je dalším aspektem posílení spolupráce mezi oběma zeměmi. Kromě ohromných dodávek ropy a zemního plynu se rozjíždí i obchod se zkapalněným plynem. Koncem srpna projely první dva vlaky s 1 150 tunami zkapalněného plynu přes hraniční přechod Mančuria z Ruska do Číny, což znamenalo začátek pobřežní přepravy plynu mezi oběma zeměmi. Jak se očekávalo, do začátku roku 2020 dosáhne objem ruských dodávek zkapalněného plynu do Číny 100 tisíc tun.

Navíc se vedení obou zemí shodlo na dosažení vzájemného obchodu v celkovém objemu 200 miliard dolarů.

(kou, prvnizpravy.cz, people.cn, foto: arch.)