Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

Pět lekcí z ostudné Mnichovské dohody pro Mayovou a její Brexit

Pět lekcí z ostudné Mnichovské dohody pro Mayovou a její Brexit

Britská premiérka by se mohla poučit z výsledků katastrofálního summitu Nevilla Chamberlaina před 80 lety, píše David Boyle v článku pro The Guardian.

Theresa Mayová, britská premiérka
1. října 2018 - 03:20

Při vzpomínce na všechny nepovedené evropské summity, nelze nevzpomenout na první, na katastrofální mnichovský summit, kde se Neville Chamberlain setkal s Hitlerem a odevzdal mu velkou část Československa, pokračuje David Boyle .

Samozřejmě již dříve se vůdci setkávali na jednáních, kam dorazili po dlouho trvajících cestách vlakem nebo na koni. Ale Mnichov a dvě jednání před Mnichovem, v Berchtesgadenu a Godesbergu, byly prvními moderními summity, kam se vůdci národů dopravili letadlem a tváří v tvář se snažili řešit problémy.

Vše to připomíná paralely mezi touto významnou událostí a neúspěšným salcburským summitem pro Theresu Mayovou. Nejvíce podobností mezi Chamberlainem a Mayovou: Oba vedou rozdělené strany a katastrofálně se oba snaží prosadit svůj pohled na události v Evropě.

Lekce 1: Nesnažte se potěšit davy lidí

Chamberlain byl přesvědčen, že má pravdu, když ho doma vítaly jásající davy. Neměl.

Chamberlain a jeho francouzský protějšek Édouard Daladier se 30. září 1938 vrátili do Londýna a do Paříže, kde je vítaly davy jásajících. Ale jak se ukázalo, Mnichov mír nepřinesl a Hitler roztrhal dohodu a po šesti měsících obsadil zbytek Československa.

Lekce 2: Neopouštěj své spojence

Chamberlainova dohoda v Mnichově vrhla mocného potenciálního spojence, Sověty, do náruče Hitlerovi,__nbsp__ tanky, které obklíčily Brity v Dunkerque, byly převážně převzaty z české armády. Mayová také uvolňuje vazby se spojenci, právě když je možná bude Británie potřebovat.

Lekce 3: Máte plán

Chamberlain věřil, že vzhledem k šanci zůstat s Hitlerem sám, by mohl vyhrát nad Hitlerem. Mayová má také plán, ale možná by asi pomohlo, kdybychom ho měli o něco dříve.


Lekce 4: Nepokoušejte se obcházet ministerstvo zahraničí

Chamberlainova originální vrcholná myšlenka, známá ve Whitehallu jako "plán Z" - spočívala v tom, že by měl s Hitlerem mluvit co možná nejméně. Chamberlain neměl svého překladatele a na závěrečné schůzce v Mnichově vše překládal__nbsp__ Mussolini (Hitler mluvil pouze německy, Chamberlain pouze anglický a Daladier pouze francouzský, ale Mussolini mluvil všemi__nbsp__ třemi jazyky). Jsem si jist, že salcburský summit byl plný překladatelů,__nbsp__ ale jedná se hlavně o odchodu z EU, nikoli o odborníky, píše v článku David Boyle.

Lekce 5: Nic není tak jasné, jak to vypadá

Chamberlain dostal informaci o tom jak__nbsp__ vůči Hitlerovi je v v německé armádě připraveno jeho svržení. Ale Chamberlainovo rozhodnutí letět na setkání s Hitlerem znamenalo, že připravený tým, který čekal poblíž Hitlerovy kanceláře na rozkaz k Hitlerově svržení a zabití, nedostal žádný rozkaz.

Kdyby Chamberlain v dopoledních hodinách neodletěl z londýnského letiště Heston, Hitler by byl pravděpodobně zastřelen.

Je těžké zde také vidět paralely. Ale když je v sázce národní přežití, jak v Sallcburku, tak v Mnichově, musí být jasné, jaký je rozdíl mezi národem a jeho občany.

Napadají mě dvě srovnání. Nejprve vedoucí představitelé z obou stran rozhodují za někoho jiného: V roce 1938 to byli Češi (ve skutečnosti byli zamčeni v jiné místnosti, aby nemohli zasahovat do rozdělení jejich země). V roce 2018 to vypadá podobně s Velkou Británií.

Za druhé, Michael Foot a jeho přátelé reagovali na Mnichov s anonymním bestsellerem nazvaným Guilty Men. Po Salcburku bychom si mohli představit jinou knihu se stejným názvem, která by popisovala ty - především muže -, kteří__nbsp__ na nás naléhali, abychom opustili Evropskou unii, aniž by věděli jak, dodává na konci článku David Boyle.

David Boyle je autorem knihy o Mnichovu 1938: Prelude to War

(rp,prvnizpravy.cz,guardian,foto:arch.)