Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Podle Ruska může za sestřelení vojenského Il-20 v Sýrii - Izrael!

Podle Ruska může za sestřelení vojenského Il-20 v Sýrii - Izrael!

Velitel ruské základny v provincii Hmeimim ztratil večer 17. září kontakt s letadlem Il-20. A to během izraelského leteckého útoku a odpálení raket francouzského námořnictva.

Ruský průzkumný a naváděcí letoun Il-20
18. září 2018 - 10:15

Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.

Komunikace s posádkou se přerušila nad Středozemním mořem 35 kilometrů od pobřeží Sýrie. Na palubě letadla bylo 14 lidí a zatím není jejich osud znám.

Velení ruské letecké základny zahájilo pátrací a záchrannou operaci. Podle údajů portálu MarineTraffic je v blízkosti přístavu Tartus nyní záchranný remorkér námořního profesora Nikolai Murov.

Ministerstvo obrany poznamenalo, že IL-20 zmizel z radaru během letu čtyř izraelských letadel F-16 do provincie Latakia. Izraelská armáda se odmítla vyjádřit k prohlášení ruského resortu.

Jak ministerstvo uvedlo, v daném okamžiku ruský radar kontrolující vzdušný prostor zaznamenal také odpálení raket z francouzské námořní fregaty „Auvergne“, který se nachází v této oblasti. Francouzi reagovali na možnost své účasti na pád ruského letadla negativne.

Později ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že letoun byl sestřelen raketou syrské protivzdušné obrany S-200, když se za něj skrývaly izraelské stíhačky F-16. Ministr to označil za provokaci z izraelské strany. Proto odpovědnost za zničení letadla a posádky klade na Izrael.


IL-20 je rádioelektronické průzkumné a elektronické válečné letadlo. Během bojů v Sýrii se tyto stroje osvědčily v koordinaci útoků ruského letectva, včetně koordinace letu střel Kalibr.

Je zřejmé, že incident s ruským vojenským letadlem v případě zásahu uvedených zemí bude mít svoji vážnou dohru.

Útok Izraele na Sýrii

Předtím zdroje v bezpečnostních agenturách sdělily RIA Novosti, že syrská vzdušná obrana se střetla s raketovým útokem v Latakii. Zdroj agentury poukázal, že střely přilétaly z moře, některé rakety byly sestřeleny před přiblížení k cílům. Podle všeho byly tvrdě zasaženy továrny na výrobu domácích chemikálií a hliníku, stejně jako elektrárna v Sakubii.

Podle korespondenta RIA Novosti byly v Latakii slyšet výbuchy a údajně byly na obloze nad městem viděny střely protiraketových systémů.


Není to první izraelský vojenský útok na Sýrii. Koncem července izraelské letectvo sestřelilo syrský Su-22, pilot byl zabit. Izrael prohlásil, že bombardér porušil vzdušný prostor v oblasti Golanských výšin a opakované pokusy kontaktovat letadla byly neúspěšné. Syrská armáda naopak trvala na tom, že letadlo provedlo bojovou misi proti teroristům výhradně ve svém vzdušném prostoru a nepřekročilo hranice.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)