Svátek má: Ondřej

Zprávy

Velikost textu:

Pohled z Francie - Ukrajina: Válka a propaganda

Pohled z Francie - Ukrajina: Válka a propaganda

Během prvních dnů války na Ukrajině jsem se snažil co nejvíce sledovat politické zpravodajství na francouzských kanálech, zejména na BFM TV a LCI, píše Ghedia Aziz v komentáři na francouzském webu AgoraVox.

Ursula von der Leyenová a Vladimir Zelenskij
9. června 2023 - 07:20

Postupem času jsem si uvědomil, že tyto dva obecné zpravodajské kanály ve smyčkách byly čistě a přímo zapojeny do válečné propagandy ve prospěch Ukrajiny a jejího prezidenta Vladimira Zelenského povýšeného na „muže století“, velkého obránce hodnoty Západu a demokracie a tutti quanti.

Snažil jsem se občas sledovat debaty, které tam probíhaly. Je třeba říci, že tyto dva kanály na prostředcích nešetří, a proto zvou mnoho politologů a dalších odborníků na geopolitiku. Rozebíráme a analyzujeme všechny informace, které se k nim dostanou „zpředu“ prostřednictvím jejich místních korespondentů. Ale už od začátku byla zaujatost velká, troufám si říct. To je opravdu smutné. Tyto kanály a také další (nemluvě o psaném tisku) se od počátku, od 24. února (datum zahájení nepřátelských akcí), soustředily na pozici Ukrajiny. A nemusíte být příliš inteligentní, abyste pochopili, že ve skutečnosti se tato válka, jimi popisovaná jako „nevyprovokovaná agrese“ proti Ukrajině ze strany zlého Putina, netýká pouze země Zelenského, ale celého kolektivního Západu. Ukrajina je ve skutečnosti jen pěšák, zástupce a Zelenskij jen loutka zmanipulovaná strýčkem Samem, proradným Albionem a Ursulou Van der Leyenovou. 

„Zbytek“ světa to okamžitě pochopil. Tato válka, pro někoho existenční (Rusko) a pro někoho finančně velmi výnosná (Američané a jejich vojensko-průmyslový komplex) se jich netýká. Alespoň doteď. Dokud to ještě nevedlo ke třetí světové válce, Afričané se drží stranou... Chtěl jsem říct, že slušně. Ale ve skutečnosti tato válka nikoho netěší, vytváří bídu, nucené vysídlování žen a dětí, smrt mužů na obou stranách fronty. „Mlýnek na maso“, který funguje, nám neustále připomíná jinou éru, druhou světovou válku s důsledkem holocaustu. Tato válka má daleko k tomu, aby rozveselila africké duše, ty, kteří žijí v „džungli“, ale přesto jsou zamilovaní do spravedlnosti, a určitě i ti ze zbytku světa, což je v rozporu s tím, co by si mohla myslet „Zahrada Eden“.

Válka na Ukrajině zuří už více než 15 měsíců. Všude jsou rutiny. Nakonec jsem vypnul televizi. Nebo alespoň, když to náhodou zapnu, sleduji jiné kanály, abych neslyšel propagandu a lži, nedostatek objektivity a neobjektivní mediální pokrytí této špinavé války. Nějakou dobu to trvalo. Ale jak přísloví tak trefně hlásá „vyžeň přirozenost, vrací se cvalem“. Takže dnes ráno sleduji nejnovější vývoj ve válce na LCI. A zdá se, že se nic nezměnilo; stále je to Putin, ten zlý velký vlk, a Rusko je stále poražené, i když právě ono udává tempo války a dál tlačí ukrajinské vojáky do mlýnku na maso.

V Evropě však nadále předstíráme, že nerozumíme neutrálnímu postoji „zbytku“ světa a zejména Afričanům, jimž  hrozí ekonomické sankce.


Analytici a experti na geopolitiku nadále žvaní na LCI a BFM TV a obviňují Rusy ze všeho zla, ze všeho, co se děje na půdě války, včetně určitých operací, které vůbec nejsou v jejich zájmu, jako je zničení přehrady Kachovka.A pár komentářů:
  • Informovat se s televizí, jaký vtipný nápad, pane Azizi! navíc francouzsky!?
  • No, především nečtěte velký „západní“ psaný tisk (15 % světové populace), protože tam je něco depresivního...
  • Tato válka je existenční i pro světovládu klanu atlanticistů, ale i pro USA v případě rizika kolapsu dolaru. Je to jistě také ziskové pro ruský vojensko-průmyslový komplex, přestože se zdá mnohem méně špatné řízení než na západě.
  • ale vždy je to propaganda, protože dějiny píší vítězové a mír taky, takže máme neznámé vojáky, které každý zná, protože jak řekl rumfsfeld.... Jsou známé věci. Jsou věci, o kterých víme, že víme. Víme také, že existují známé neznámé. Jinými slovy, víme, že existují věci, které neznáme. Ale jsou i neznámé neznámé,  ty, které neznáme, neznáme
  • Za svobodu a pluralitu informací. Aby každý mohl dělat svou propagandu. A je na nás, abychom si to utřídili, promysleli a vytvořili si vlastní názor.
  • Gratuluji autorovi, že dokázal pochopit, že skutečně existuje oficiální francouzská propaganda a že skutečná situace je velmi odlišná od „100% špatného Ruska, 100% pěkného ukrajinského“, kterému tato propaganda chce, abychom věřili. Škoda, že takhle nepřemýšlí 100% Francouzů.
  • Škoda, že tolik lidí je stále klamáno propagandou se všemi dopady, které zažíváme.
  • Ukrajinští vojáci ztratili téměř 350 vojáků a 30 tanků během dvou hodin při pokusu o prolomení ruské obranné linie v noci ze 7. na 8. června na ose Záporoží, oznámil 8. června ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
17%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
76%