Svátek má: Leona

Zprávy

Velikost textu:

Polsko: Chceme, aby Německo opustilo Nord Stream-2 kvůli Skripalovi!

Polsko: Chceme, aby Německo opustilo Nord Stream-2 kvůli Skripalovi!

Polsko muselo dlouho přemýšlet, jak zabrzdit rousko-německý projekt „Nord Stream -2“, a přišlo s opravdu „významným“ argumentem, který spíše naznačuje jakousi zoufalou formu chytání se stébla.

Ilustrační foto
19. března 2018 - 11:05

Náměstek ministra zahraničních věcí Polska Konrad Szymanski řekl, že má v úmyslu diskutovat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která brzy navštíví Varšavu, o výstavbě plynovodu „Nord Stream - 2“ ve světle nedávného skandálu s otravou bývalého plukovníka GRU Sergeje Skripala v anglickém Salisbury.

Řekl to na rozhlasové stanici RMF FM.

„To se bezpochyby stane jedním z nejdůležitějších témat rozhovoru, protože po Salisbury máme novou situaci. Není pochyb o tom, že se jedná o jeden z aspektů ruské politiky vůči Evropě ... A znovu se zamyslet, zda je ruský partner důvěryhodný,“ prohlásil.

FAZ: Polsko chce vyřadit „Nord Stream-2“ svým plynovodem!

Dodal také, že podle jeho názoru otázka „Nord Stream - 2" rozděluje obě země.

Předtím bylo ohlášeno, že projekt plynovodu „Nord Stream - 2“ bude jedním z důležitých témat setkání polského premiéra Mateusze Morawieckého s Merkelovou.


Polsko je kvůli projektu „Nord Stream – 2“ rozčíleno hned z několika důvodů. A nelze za tím hledat snad nějaké ušlechtilé pohnutky. Narušuje pěkně ustanovenou rusofobní jednotu v Evropě v níž je Varšava lídrem, obchází Polsko, Ukrajinu a pobaltské země, takže z toho nevyplývá žádný zisk za tranzit ruského plynu. A neposlední řadě výstavba „Nord Stream – 2“ vážně konkuruje nebo přímo ohrožuje polské plány stát se ústředním distributorem amerického břidlicového plynu ve střední Evropě.

(kou, prvnizpravy.cz, rmf24.pl, foto: arch.)