Svátek má: Vladimír

Zprávy

Velikost textu:

Polsko: Mechanismus EU pro přemístění uprchlíků je neproveditelný!

Polsko: Mechanismus EU pro přemístění uprchlíků je neproveditelný!

Polsko reagovalo na požadavky Evropské komise týkající se přesídlení uprchlíků, žádá Evropskou komisi, aby pozastavila procedury vedoucí k sankcím a označilo mechanismus přesídlení za ohrožení polské bezpečnosti.

Ilustrační foto
14. července 2017 - 10:10

Evropská komise 14. června zaslala formální dopis České republice, Polsku a Maďarsku v rámci procedury, která by mohl vést k sankcím proti těmto třem zemím v souvislosti s jejich odmítnutím přijmout uprchlíky.

 „Právě jsem podepsal dokument, který je reakcí na obvinění Evropské komise. Obsahuje argumenty, podle mého názoru velmi silné, o tom, že Polsko nemusí přijímat ekonomické přistěhovalce ze severní Afriky a Středního východu, označených za uprchlíky, uvedl šéf polského ministerstva vnitra Mariusz Blaszczak na tiskové konferenci ve Varšavě.

Polský ministr vnitra: Radši sankce EU, než přijetí uprchlíků!

„Má argumentace je založena na principu bezpečnosti. A bezpečnost je otázkou spíše národní politiky, než společenské,“ cituje ministra RIA Novosti.

Ministr poznamenal, že ve své odpovědi Varšava požaduje „ukončení vyšetřování porušení právních předpisů EU v souvislosti s rozhodnutím o přemístění (uprchlíků) z roku 2015“.

Dopis vypracovaný polským MV poukazuje zejména na systémové nedostatky při provádění rozhodnutí o přemístění, které „neumožňují přiměřené bezpečnostní záruky“. „Mechanismus migrace, který nám byl uložen při souhlasu koalice Občanskí platformy a Polské rolnické strany (bývalá vládnoucí koalice v době rozhodnutí o přesídlení uprchlíků) je neproveditelný. Je to mechanismus, který přitahuje novou vlnu migrace ... Bezpečnostní polských občanů je nejvyšší prioritou polské vlády,“ zdůraznil Blaszczak, který tak vystupuje za nynější vládu strany „Právo a spravedlnost“.

Polská strana zdůraznila, že klíčem k řešení problémů migrantů je „akce u zdroje“ tedy v zemích odkud migrace pochází. „Z tohoto důvodu, podle našeho názoru, by opatření přijatá v Evropské unii, měla být založena na spolupráci se třetími zeměmi podél migračních tras, budování jejich azylových kapacit  a řízení migrace, jakož i humanitární pomoc uprchlíkům v zemích sousedících se státy jejich původu,“ řekl polský ministr a upozornil na důležitost posílení vnějších hranic EU a boje proti nelegální migraci a obchodování s lidmi.

V reakci na obvinění EK ministr vnitra představil podrobné informace o pokusech  provedení rozhodnutí o přemístění uprchlíků z Itálie a Řecka. Vysvětlil, že Polsko v roce 2015 vyslovilo ochotu přestěhovat 100 lidí a naznačilo své preference - rodiny, svobodné ženy, vazby s Polskem, komunikativní jazykové dovednosti (polsky, anglicky, rusky, francouzsky a další jazyky EU), odbornou kvalifikaci, vzdělání, a příslušnost k náboženským menšinám v zemích původu.

Pro prověření lidi, kteří by mohli být přemístěni, byli jmenováni speciální důstojníci. Avšak, například úředníkovi, který byl jmenován v Itálii, bylo zakázáno provádět přímé rozhovory a inspekce v souvislosti s kandidáty na přesídlení na polské území. „Polsko tak bylo zbaveno  základního způsobu vyhodnocení spolehlivosti žadatelů,“ zdůraznil ministr vnitra.


V Řecku se důstojník účastnil rozhovorů, ale v testované skupině byli lidé, kteří by mohli představovat hrozbu pro bezpečnost Polska, například někteří použili údaje někoho jiného, uváděli nepravdivé informace o věku nebo zemi původu, stejně jako osoby, které byly pravděpodobně spojeny s teroristickými skupinami, uvádí dopis polského ministerstva vnitra.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)