Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Polsko vyzvalo ostatní země, aby opustily ruský plyn!

Polsko vyzvalo ostatní země, aby opustily ruský plyn!

Varšava vyzývá ostatní země Evropy, aby opustily ruský plyn, řekl ministr zahraničí Witold Waszczykowský v rozhovoru pro Polskie radio.

Witold Waszczykowski, polský ministr zahraničí
18. listopadu 2017 - 10:15

Potvrdil, že republika nebude prodlužovat smlouvu o dodávkách ruského plynu, která vyprší v roce 2022.

„Navíc naléháme na další státy, například na Chorvatsko, aby vybudovaly plynový terminál na Jadranu, který by mohl tuto část Evropy zabezpečit plynem z jiných zemí světa," řekl.

Waszczykowský dodal, že Varšava v této věci přijala technický program spolupráce se Spojenými státy.


Polsko každoročně spotřebuje zhruba patnáct miliard kubických metrů plynu, z nichž 10 miliard dodává společnost Gazprom. V roce 2015 bylo v městě Swinoujscie uveden do provozu terminál LNG o kapacitě 5 miliard kubíků ročně. Později Varšava uvedla, že tento terminál a plynovod, který by spojil Polsko s norským šelfem, by zajistil nezávislost země před dodávkami plynu „z východu".

Prezident země Andrzej Duda poznamenal, že země by se mohla stát centrem, z něhož by proudil americký zkapalněný plyn do střední a východní Evropy. Toto téma bylo vzneseno na rozhovorech s Donaldem Trumpem na začátku července.

Polsko, několik pobaltských států a Ukrajiny se ostře staví proti vybudování rusko-německéhmu projektu plynovodu „Nord Stream – 2“, který tyto země obchází. Ačkoliv jde především o ztrátu za poplatky z trazitu ruského plynu, tvrdí, že se jedná o energetickou bezpečnost Evropy. Polsku a Ukrajině vyšla vstříc Evropská komise, která označila projekt "Nord Stream" za zbytečný.


Naopak v německé a rakouské firmy zůčastněné na „Nord Stream – 2“ poukazují, že se právě plynovodem zajistí plynulé dodávky modrého paliva (a kvůli zkušenostem s vysokou mírou nedůvěry vůči Ukrajině) do Evropy. Na sabotování plynovodu ze strany USA upozornili rovněž němečtí a rakouští politici, kteří to dali do souvislosti a prosazováním dodávek amerického zkapalnělého plynu do Evropy. Navíc poukazují, že cena amerického topiva je zatím příliš drahá.

(kou, prvnizpravy.cz, foto: arch.)