Svátek má: Štěpánka

Zprávy

Velikost textu:

Polský politik: Naše média ukazují pouze temnou stránku Ruska!

Polský politik: Naše média ukazují pouze temnou stránku Ruska!

Téměř všechna média v Polsku představují pouze temnou stránku Ruska, která samozřejmě existuje, ale těch negativ je již příliš mnoho, uvedl bývalý poslanec Sejmu, vůdce strany Peremena, Mateusz Piskorski.

Mateusz Piskorski, bývalý poslanec Sejmu
5. prosince 2019 - 10:10

V rozhovoru s portálem Onet vysvětlil, že existují konstruktivní prvky, ve kterých by Rusko mohlo hrát v mezinárodním systému pozitivní roli.

V květnu 2016 byl obviněn a zatčen ze špionáže pro Rusko a Čínu zatčen bývalý poslanec Samoobrony a vůdce strany "Peremeny". Po třech letech byl v květnu tohoto roku propuštěn z vazby. Zcela na svobodu, což je v takových věcech úžasné. Státní zastupitelství pak obviňuje Mateusze Piskorského z „ovlivňování polského veřejného mínění“. Ten v rozhovoru pro Onet nezpochybňuje své proruské názory, ale popřel, že by pracoval pro jakékoli tajné služby.

„Kdo na koho zaútočil: Rusko na Ukrajinu nebo Ukrajina na Rusko?“ Na tuto otázku portálu bývalý poslanec Sejmu a vůdce strany Peremena Mateusz Piskorski odpověděl: „Na Ukrajině pokračuje geopolitický konflikt, který je podobný každému konfliktu v jiných oblastech, například v Sýrii. To, co se děje na Ukrajině, není ve skutečnosti válka. Strana, která vyvolala určitou reakci, která nakonec vedla ke konfliktu v Donbasu, není Rusko, ale Spojené státy.“

Náznaky portálu o ruských tancích to uřízl: „Osobně jsem je neviděl.“ Piskorski navrhl, aby se zeptali, kdo vyzbrojil prapory ukrajinských nacionalistů na druhé straně fronty.

 
V rozhovoru s Onetem bývalý poslanec také uvedl, že téměř všechna média v Polsku představují pouze temnou stránku Ruska, která určitě existuje, a vždy se snažil poukázat na to, co chybělo, tj. pozitivní nebo konstruktivní prvky, a ukázat místa, kde by Rusko mohlo hrát v mezinárodním systému pozitivní roli. Tato negativita již byla v Polsku příliš velká a navrhoval objektivnější pohled na Rusko.
 
Samozřejmě, Piskorsky souhlasil s tím, že v Putinově systému by nemohl o tomto tématu mluvit veřejně. Dodal však: „Z jednoduchého důvodu, protože by proti mně takto nevznesli obvinění“. „Polská prokuratura věří, že jsem špion Ruska a Číny. Kdybych měl ruské řídící, pak bychom dnes nemluvili v kanceláři Onet, ale na Skype a já bych byl v Moskvě. Nikdy jsem neslyšel, že by někdo byl někdy obviněn ze špionáže a propuštěn z vězení. Obvykle v takové situaci dochází buď k rozsudku, nebo k výměně,“ vysvětlil Piskorsky. „Jsem také obviněn z toho, že vyjadřuji určité názory, například na Východní partnerství nebo na polsko-ukrajinské vztahy," dodal.
 
Exposlanec rovněž zdůraznil, že nikdy nedostal peníze z východní hranice za vyjádření svých názorů.

V rozhovoru s portálem vyjářil vyjádřil politování nad tím, že během tří let vězení byl zbaven možnosti vidět své děti, a za to, co se stalo, zaplatil a stále platí velmi vysokou cenu. V Polsku je pravidelně zastrašován a je mu vyhrožováno. „Ale tohle jsou jen moje názory. Myslel jsem, že mám právo na svobodu slova. Za veškerý svůj kritický postoj k současné podobě naší státnosti jsem neočekával překročení určitých hranic. Ale to se stalo,“ zdůraznil.
 
Když mluvil o budoucnosti EU se Piskorski označil za nadšence Evropské unie. „Věřím, že evropská integrace by se měla prohloubit, a to i v oblasti obrany. Evropa se musí stát nezávislým pólem mezinárodní politiky. Evropské unii - ano. NATO – ne,“ shrnul svůj názor bývalý poslanec.

(kou, prvnizpravy.cz, onet.pl, foto: facebook)