Svátek má: René

Zprávy

Velikost textu:

Roček: Klimatické problémy jsou potenciální zbraní

Roček: Klimatické problémy jsou potenciální zbraní

Klimatická politická hysterie je hnusná, problémů využijí také vojáci. Nabízíme mírně katastrofické čtení o problémech, které se vrší v nejdemokratičtějším státě ve vesmíru – v USA, uvádí publicista František Roček v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

František Roček
4. června 2023 - 02:20

V 21. století v mocenské politice jsou důležití odborníci na klimatické záležitosti. Větší nestabilita počasí kvůli klimatickým  změnám povede ke krizovým situacím, což při rozumném prognózování lze využít proti konkurentovi / nepříteli.

Po roce 2020 nastala vrcholná fáze druhé studené války přecházející v civilizační válku Západu proti těm, kteří odmítají  Západ bezvýhradně respektovat. Studená – civilizační válka se stává celoplanetární.

Mocensky dominantní státy sledují vývoj klimatických problémů, protože mohou oslabovat schopnosti státu reagovat na konfrontace vojenského i ekonomického charakteru. Naopak je důležité ovlivnění infrastruktury a ochromení technických schopností nepřítele. Třeba kolaps elektrické sítě kvůli zátěži v důsledku velkých veder, rozvrat důležitých zařízení zemětřesením, následky velkých záplav. Neschopnost vyrábět, dopravovat, organizovat, to jsou následky, které jsou vojensky využitelné, oslabují nepřítele.

Samotná civilizace v okamžik krizí je zdrojem nepřeberného množství pastí. Např. nebezpečné je předstírání, že co nejvyšší vzdělanost představuje předpoklad světlých zítřků. Ve skutečnosti stabilita státu je založena do značné míry na praktických schopnostech občanů. Chybí stále více řemeslníci a v obecném smyslu lidé udržující infrastrukturu obcí a státu. Jsou stejně důležití jako vysokoškolsky vyškolení techničtí specialisté, pedagogové a lékaři.

Např. analytici americké neziskové organizace Rewiring America spočítali, že v USA bude v dalších letech chybět až jeden milion elektrikářů. Tím je ohrožen i plán instalace solárních panelů, tepelných čerpadel nebo dobíjejících stanic pro elektromobily, a tím i cíle, které souvisí s ochranou klimatu.  

Příklad elektřiny a chaosu


Lidé na úrovni vesnice, města, okresu musí mít vlastní nejzákladnější zdroje vody, elektřiny, vytápění, chlazení a potravin. Z hlediska zajištění elektřiny řešením jsou solární panely a další typy výroby elektřiny z místních zdrojů – větru, vodních toků, odpadní biomasy, ale i spalování místních fosilních paliv.

Obnovitelné zdroje jsou nespolehlivé. Nastávají situace, za kterých fungují omezeně. Místní dostupné uhlí a dřevo jsou důležitou rezervou pro krizová období. Totální odříznutí zdrojů výroby elektřiny a tepla od uhlí či plynu je pro budoucí mimořádné katastrofické situace hazardem. Spoléhat se na velkokapacitní elektrické baterie znamená pro blízkou budoucnost ohromné náklady a velký otazník, jak dlouho baterie dokáží dodávat elektřinu v okamžiku krize.

Žijeme v období tápání co skutečně chtít, aby byl zajištěn dostatek elektřiny. Lze popsat tisíce příběhů hledání řešení energetické dostatečnosti a narážení na tvrdou realitu okamžiku. Zatím nevíme, jaká bude nejrozumnější kombinace zdrojů energie, aby energetická síť vydržela nápor klimatické reality.

USA jsou zrcadlem začínajícího chaosu

Např. v září 2022 se Kalifornie snažila vyhnout výpadkům elektřiny v situaci, kdy usiluje o budoucnost založenou na zelené energii. V médiích se objevil povzdech, že státní energetická síť, která stojí v čele americké energetické transformace, je ohrožena bezprecedentní zářijovou vlnou veder. (7. 9. 2022, www.houstonchronicle.com)

„Riziko rozsáhlých výpadků elektřiny v Kalifornii tento týden nutí miliony obyvatel udržovat síť nad vodou omezením provozu klimatizací a vypínáním spotřebičů, ale nejsou jediní, kdo pociťuje horko. Cítí to i zákonodárci a regulátoři, kteří stojí za důrazným prosazováním zelené energie v tomto státě,“ varují autoři článku, a dále píší: „…stát, který se snaží zbavit své silnice vozidel na benzinový pohon, tento týden prosil řidiče elektromobilů, aby nenabíjeli v době dopravní špičky. Mezitím jsou stárnoucí generátory na zemní plyn, které chce Kalifornie zlikvidovat, silně využívány k udržení světla. A stát se snaží odložit uzavření jaderné elektrárny, o níž úředníci dříve prohlásili, že ji nahradí sluneční a větrné elektrárny.

Přesto Kalifornie zdvojnásobuje své závazky a tvrdí, že viníkem jejích energetických potíží není agresivní tempo přechodu, ale změna klimatu, které má tento přechod čelit.“

Poslední citovaná věta je pro tuto dobu typická. Viníkem problémů není genialita těch, kteří chtějí tvrdě zlikvidovat všechno na uhlí, na plyn i jadernou energetiku. Viníkem je prý vedro. Géniové chtěli odstranit všechno, co není jejich svatou zelenou energií, aby nebylo moc velké vedro. Ale právě vedro jim ukázalo, že zelená energie není tak zelená jak si myslí, ale spíše je otazníková.

Ale Siva Gunda, místopředseda Kalifornské energetické komise, byl v pohodě. Prý to není důvod, aby omezili zelenou inkvizici, protože „je to z morálního a společenského hlediska to, co musíme udělat."

Reakce na vedro signalizovala, že zelení energetičtí optimisté chtějí totální dekarbonizací zabránit katastrofě a přitom ignorují, že žijí na planetě, kde již dochází ke katastrofickým atakům: „Historická, nelítostná vlna veder na západě dosahují vrcholu a drtí rekordy. Kaliforňané v úterý odebrali ze sítě rekordní množství energie, protože vlna veder vyhnala spotřebu klimatizace daleko za úroveň, kterou regulátoři předpovídali. Podle modelů energetické komise byla pravděpodobnost takového horka, jaké stát zažívá tento týden, pouze jednoprocentní.

Někteří Kaliforňané se potýkají s otázkou, zda jsou tato přerušení dodávek elektřiny jen dočasným výkyvem v době, kdy stát čelí výzvě extrémních teplot, nebo zda jde o nový normál. „Nepamatuji si tolik horkých dní v řadě," řekl sedmdesátiletý David Plenn, dlouholetý majitel hračkářství Dinosaur Farm v jižní Pasadeně. Plenn se zamýšlí nad tím, co přijde: „Teď máme samá elektronická auta, síť ale nevydrží... Někdo by na tom měl raději pracovat."

Objevila se kritika od některých vedoucí představitelé přechodu na energii z obnovitelných zdrojů“ „…tvrdí, že zákonodárci a regulační orgány někdy dovolily, aby jejich politické ambice zastřely jejich úsudek.“

V článku je ještě jeden zajímavý postřeh: „Podstatou problému je, že klimatické změny nás stále překvapují a jsou horší, než jsme si mysleli," řekl Severin Borenstein, ředitel Energetického institutu na Haasově obchodní škole Kalifornské univerzity v Berkeley.

Souvislosti jsou bizarní a podtrhují chaos, který bude trvat ještě řadu let. Např. je zajímavá historka z Texasu (9. 5. 2023, www.houstonchronicle.com): „Jednoho večera loni v létě pozorovali představitelé energetiky v Texasu nový jev: množství elektřiny dostupné v síti prudce kleslo, přestože teploty byly relativně mírné. Ve hře byla neobvyklá kombinace faktorů. Se západem slunce zapadal i vítr, což současně způsobilo pokles výroby z větrných turbín a solárních panelů. Současně byla řada uhelných a plynových elektráren odstavena, což způsobilo "těsný provoz sítě", řekl Pablo Vegas, prezident Rady pro elektrickou spolehlivost v Texasu, na tiskové konferenci… Kdyby se tytéž události odehrály o týden později, kdy teploty prudce vzrostly, a poptávka po elektřině dosáhla rekordu, provozovatelé sítí by možná museli zavést postupné výpadky. Jak se ukázalo, tentokrát "ten den foukal silný vítr, takže nebyly žádné obavy o spolehlivost dodávek," řekl Vegas...

... Úředníci (rozvodné) sítě po celé zemi říkají, že uzavření takzvaných dispečerských zdrojů energie, jako jsou plynové a uhelné elektrárny - které mohou dodávat elektřinu přepnutím přepínače - zanechává energetickou síť stále více závislou na přerušované výrobě z obnovitelných zdrojů, která může být vypnuta se změnami počasí…“

Pojištění domů odplaví povodeň, spálí požáry a odfoukne hurikán


Klimatické problémy se začínají tvrdě projevovat i v peněženkách severoamerických občanů. „Kvůli klimatickým šokům jsou části Ameriky nepojistitelné. Právě se to zhoršilo.“ Tak zní titulek v New York Times z 31.5.2023. Největší pojišťovna v Kalifornii oznámila, že přestane nabízet nové pojištění. Je to součást širšího trendu, kdy se společnosti stahují z nebezpečných oblastí.

V článku je uvedeno: „…Tento měsíc největší kalifornská pojišťovna pro majitele domů State Farm oznámila, že přestane prodávat pojištění majitelům domů. A to nejen v oblastech, kde řádí lesní požáry, ale všude ve státě.

Pojišťovny unavené ze ztráty peněz zvyšují sazby, omezují krytí nebo se z některých oblastí stahují úplně - což lidem zdražuje bydlení v jejich domech.

"Riziko má svou cenu," řekl Roy Wright, bývalý úředník odpovědný za pojištění ve Federální agentuře pro řízení mimořádných událostí a nyní vedoucí výzkumné skupiny Insurance Institute for Business and Home Safety. "Teprve teď to vidíme."

V částech východního Kentucky, které loni v létě zpustošily bouře, se cena povodňového pojištění zvýší až čtyřnásobně. V Louisianě nejvyšší představitel pojišťoven tvrdí, že trh je v krizi, a nabízí miliony dolarů ve formě dotací, aby se pokusil přilákat pojistitele do státu. A na většině Floridy mají majitelé domů stále větší problémy s pojištěním proti bouři. Většina velkých pojišťoven se již ze státu stáhla. Majitelé domů se obracejí na menší soukromé společnosti, které se snaží udržet na trhu - což je možný pohled do budoucnosti Kalifornie, pokud odejdou další velké pojišťovny…“

Pojistné sazby v Kalifornii vyskočily poté, co se požáry staly ničivějšími, než kdokoli předpokládal. Série požárů vypukly v roce 2017. Mnohé byly zapáleny jiskrami z porouchaných komunálních zařízení a vlivem klimatických změn se požáry rozrostly do obrovských rozměrů. Někteří majitelé domů přišli o pojištění úplně, protože pojišťovny odmítly pokrýt domy v ohrožených oblastech.

Článek uvádí, že společnost State Farm v Kalifornii pojišťuje více majitelů domů než kterákoli jiná společnost, ale přestane přijímat žádosti o většinu typů nových pojistných smluv ve státě kvůli "rychle rostoucímu riziku katastrof". Musí zastavit uzavírání nových pojistek, "aby zlepšila finanční sílu společnosti".Desítky klimatických teroristických brigád

Klimatické problémy jsou přírodní variantou desítek teroristických brigád ničících infrastrukturu v USA. Dobře to je vidět na ráji zvaném Florida. Co zažila Florida poté, co hurikán Andrew v roce 1992 zpustošil Miami, je modelový strašák.

Článek v New York Times z 31. 5. 2023 upozorňuje, že řádil Andrew a „ztráty přivedly některé pojišťovny k bankrotu a přiměly většinu národních dopravců, aby se ze státu stáhli. V reakci na to Florida zavedla komplikovaný systém: trh založený na malých pojišťovnách, podporovaný společností Citizens Property Insurance Corporation, státem pověřenou společností, která poskytovala pojištění proti vichřici majitelům domů, kteří nemohli najít soukromé pojištění.

Nějakou dobu to většinou fungovalo, ale přišel hurikán Irma. Hurikán z roku 2017, který jako bouře 4. kategorie dorazil na pevninu v oblasti Florida Keys a poté se přesunul k pobřeží, nezpůsobil nijak zvlášť velké škody. Byla to však první ze série bouří, která vyvrcholila hurikánem Ian loni (2022) v říjnu, a která rozbila model, na který se pojistitelé spoléhali: Po jednom špatném roce pojistných událostí následuje několik klidných let, během nichž se vytvářejí rezervy. Jenže, od Irmy byl téměř každý rok špatný. Soukromí pojistitelé začali mít potíže s vyplácením pojistných plnění, někteří skončili s podnikáním. Ti, kteří přežili, výrazně zvýšili své sazby…“

Stále více lidí odcházelo ze soukromého trhu ke státem pověřené společnosti pojišťovně Citizens, která se nedávno stala největším poskytovatelem pojištění ve státě. Citizens ale nepojišťuje domy s cenou vyšší než 700 000 dolarů, resp. 1 milion dolarů v okrese Miami-Dade a Florida Keys. Majitelům domů proto nezbývá nic jiného než soukromé pojištění, jenže v některých částech státu je toto pojištění stále obtížnější najít.

Florida má ale výhodu: Na Floridě je krásně. Proto mají stálý příliv obyvatel, kteří jsou prozatím ochotni a schopni platit rostoucí životní náklady. Naopak v Louisianě se rostoucí náklady na pojištění staly pro některé komunity hrozbou jejich existence. V nízkopříjmových komunitách není dostatek bohatství, aby mohly pokračovat v obnově svých domů a hospodářství, bouři za bouří.

Stát Louisiana v roce 2023 souhlasil s novými dotacemi pro soukromé pojišťovny, které jim v podstatě platí za to, že ve státě podnikají. Vládou nařízené programy, jako je plán pojištění proti povodním nebo Citizens na Floridě a v Louisianě, měly být pojistkou pro soukromý trh. Ale jak se klimatické šoky zhoršují, řekla Carolyn Kouskyová, zástupkyně viceprezidenta pro ekonomiku a politiku v Environmental Defense Fund, "nyní jsme v bodě, kdy to začíná praskat".

Náklady ekonomicky slabých Američanů na pojištění se stávají v některých lokalitách neúnosnými, a neúnosný je i nárůst dotací pojišťovnám, aby mohly fungovat.

Na začátku června 2023 média s povzdechem informují, že školy musí omezovat vyučování, nebo posílají žáky a studenty domů, a výuka probíhá na dálku. Nemůže za to covid, ale teplíčko. Teploty v některých školních budovách byly „prostě příliš vysoké…, to nejenže ztěžuje výuku, ale vyvolává to také obavy o bezpečnost," uvedly 1. 6. 2023 New York Times.

Ve školách kde se snaží vyučovat i nadále, učitelé rozdávali studentům vodu v lahvích, v nejteplejších třídách byly k dispozici ventilátory.

Pomůže, že začínají školní prázdniny, ale mnoho školních obvodů na Středozápadě USA končí školní rok až v polovině června, takže v posledních týdnech vyučování je horko problémem.

„Zpráva amerického vládního kontrolního úřadu z roku 2020 dospěla k závěru, že zhruba 41 % školských obvodů potřebuje modernizovat nebo vyměnit systémy vytápění, větrání a klimatizace alespoň v polovině svých škol,“ uvedl newyorský deník.

Alan N. Johnson, kurátor škol v okrese East Allegheny County v metropolitní oblasti Pittsburghu, popsal míru rezignace na situaci jasně: „Už netlačíme na vzdělávání… Musíme tu prostě být… snažíme se jen přežít den."

V ten samý den New York Times uveřejnil článek s titulkem „Arizona omezuje výstavbu v okolí Phoenixu, protože se jí tenčí zásoby vody.“ V článku se mj. píše: „Rozhodnutí znamená, že města a developeři musí hledat alternativní zdroje vody pro budoucí rozvoj - například se pokusit koupit přístup k říční vodě od farmářů nebo indiánských kmenů, z nichž mnohé se potýkají s nedostatkem vlastní vody. Tento spěch s nákupem vody pravděpodobně otřese arizonským trhem s nemovitostmi, zdraží domy a ohrozí relativně nízké náklady na bydlení, které z regionu učinily magnet pro lidi z celé země…“

Nelze se divit kritice, že možnost vyrovnat se s těmito problémy ochromuje nedostatek prostředků. Přitom stačí snížit šílený vojenský rozpočet o několik desítek procent, a peněz bude dost.

Jak šílený – nesmyslný je vojenský rozpočet USA ukazuje např. web tomdispatch.com  (4. 5. 2023, www.tomdispatch.com/unwarranted-influence-twenty-first-century-style/): „… výdaje Pentagonu, které v blízké budoucnosti směřují k bilionu dolarů, představovaly ohromujících 39% všech (ano, všech!) globálních vojenských výdajů v loňském roce - 2022. To je více než dalších 11 největších vojenských rozpočtů dohromady. Mějte také na paměti, že navzdory takovému financování mluvíme o armádě, která nevyhrála žádnou významnou válku od roku 1945…“

Jaké bude poučení z tohoto katastroficky demokraticko - klimatického vývoje?

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
9%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
70%